مایکروسافت اکسل

نحوه گروه بندی ستون ها در مایکروسافت اکسل

اگر صفحه‌گسترده اکسل را بر اساس ستون‌ها سازماندهی می‌کنید، ممکن است بخواهید فقط با ستون‌های خاصی در یک زمان کار کنید. در مایکروسافت اکسل، می‌توانید ستون‌ها را گروه‌بندی کنید و در حین کار، آن‌ها را بزرگ و کوچک کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه این کار را انجام دهید. با کافه مطلب همراه باشید.

نه تنها می توانید ستون ها را در اکسل گروه بندی کنید، بلکه می توانید زیر گروه ها یا بیش از یک گروه را در همان برگه ایجاد کنید. این به شما امکان می‌دهد فقط ستون‌هایی را که نیاز دارید ببینید، در حالی که بقیه ستون‌ها را پنهان یا جمع می‌کنید.

نحوه گروه بندی ستون ها در اکسل

برای گروه‌بندی ستون‌ها، به ستون‌هایی نیاز دارید که می‌خواهید در کنار یکدیگر گروه‌بندی کنید. شما نمی توانید ستون های غیر مجاور را گروه بندی کنید.

مرتبط: نحوه قفل کردن عرض ستون و ارتفاع ردیف در مایکروسافت اکسل

ستون هایی را که می خواهید استفاده کنید، با کشیدن ماوس از میان آنها انتخاب کنید. یا می توانید ستون اول را انتخاب کنید، کلید Shift خود را نگه دارید و سپس آخرین ستون را در محدوده انتخاب کنید.

به تب Data رفته و منوی کشویی Outline را در سمت راست نوار باز کنید. روی «گروه» در منو کلیک کنید یا فلش کشویی «Group» را انتخاب کنید و «Group» را در آنجا انتخاب کنید.

سپس ستون های انتخابی خود را با یک خط و علامت منفی (-) در بالای آنها گروه بندی خواهید کرد. می توانید از دکمه علامت منفی برای جمع کردن گروه و دکمه علامت مثبت بعدی (+) برای باز کردن مجدد آن استفاده کنید.

همچنین متوجه دکمه‌هایی با برچسب 1 و 2 در سمت چپ می‌شوید که می‌توانید از آنها برای بزرگ کردن و جمع کردن گروه نیز استفاده کنید. با این حال، همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، اگر یک گروه فرعی یا گروه دیگری را در برگه خود اضافه کنید، دکمه های اعداد کمی تغییر می کنند.

در اکسل یک زیر گروه ایجاد کنید

برای ایجاد زیر گروهی از یک گروه بزرگ‌تر از ستون‌ها، همان مراحل بالا را دنبال می‌کنید. ستون ها را انتخاب کنید، به تب Data بروید و در منوی کشویی Outline، گزینه «Group» را انتخاب کنید.

چیزی که هنگام ایجاد یک زیر گروه تغییر می کند، نحوه عملکرد دکمه های اعداد است. پس از ایجاد یک زیر گروه، دکمه دیگری با عنوان 3 خواهید دید. این به این دلیل است که اکنون سطح دیگری وجود دارد.

همچنان می توانید از دکمه های علامت مثبت (+) و منفی (-) برای بزرگ کردن و کوچک کردن هر زیرگروه و گروه استفاده کنید. اما با دکمه های اعداد، می توانید به سرعت همه گروه ها را در یک سطح با استفاده از دکمه اعداد مربوط به سطح گروه بزرگ و جمع کنید.

یک گروه دیگر ایجاد کنید

اگر می خواهید گروه جداگانه دیگری از ستون ها را در برگه خود ایجاد کنید، می توانید این کار را نیز انجام دهید. با این حال، این گروه ها نمی توانند درست در کنار یکدیگر باشند.

برای مثال، اگر ستون‌های A تا C و D تا F را گروه‌بندی کنید، اکسل همه آنها را در یک گروه قرار می‌دهد.

مرتبط: نحوه جمع کردن یک ستون در مایکروسافت اکسل

شما باید حداقل یک ستون بین گروه ها داشته باشید یا همانطور که در بالا توضیح داده شد یک گروه بزرگ و سپس زیر گروه ایجاد کنید.

همچنین، هنگامی که بیش از یک گروه دارید، دکمه های اعداد بر همه گروه ها در آن سطح تأثیر می گذارد. برای مثال، اگر دکمه 1 را برای جمع کردن یک گروه انتخاب کنید، همانطور که در زیر نشان داده شده است، همه گروه‌ها در آن سطح جمع می‌شوند.

لغو گروه بندی ستون ها در اکسل

اگر می‌خواهید ستون‌های خود را به حالت اولیه خود برگردانید، می‌توانید به سادگی آنها را از حالت گروه خارج کنید.

مرتبط: نحوه بزرگ و کوچک کردن متن در مایکروسافت اکسل

ستون های گروه را انتخاب کنید، به تب Data بروید و منوی کشویی Outline را باز کنید. روی “Ungroup” کلیک کنید یا “Ungroup” را در کادر کشویی Ungroup انتخاب کنید.

سپس ستون های خود را بدون گروه خواهید دید.

همچنین می‌توانید ستون‌های خاصی را از یک گروه حذف کنید. به عنوان مثال، ما ستون های A تا K را در یک گروه داریم و می خواهیم ستون های F تا H را از آن گروه حذف کنیم.

برای انجام این کار، ستون‌های F تا H را انتخاب می‌کنیم و روی «Ungroup» در تب داده کلیک می‌کنیم.

سپس خواهید دید که بقیه ستون ها با دکمه ها و همه در گروه(های) خود باقی می مانند.

با گروه بندی ستون ها در اکسل، می توانید حجم زیادی از داده ها را به بخش های قابل اجرا کاهش دهید.

موفق باشید.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید