برنامه ها و برنامه های وب

تفاوت بین JPG ، PNG و GIF چیست؟

همانطور که ما به ساختن فناوری قدیمی تصویر ادامه می‌دهیم، انواع فرمت‌های فایل در حال انباشته شدن هستند که هر کدام تفاوت‌های ظریف و کاربردهای خاص خود را دارند. JPG، PNG، و GIF رایج ترین ها شده اند، اما چه چیزی آنها را از یکدیگر متمایز می کند؟

این فرمت ها به دلیل سازگاری با مرورگرهای مدرن، سرعت پهنای باند و نیازهای کاربران معمولی، محبوب ترین فرمت ها شده اند. با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق به هر قالب داشته باشیم و نقاط قوت و ضعف هر کدام را پوشش دهیم.

JPG (فرمت مشترک کارشناسان عکاسی)

JPG یک نوع فایل بود که توسط Joint Photographic Experts Group (JPEG) ساخته شد تا استانداردی برای عکاسان حرفه ای باشد. مانند روشی که فایل‌های ZIP برای یافتن افزونگی در فایل‌ها برای فشرده‌سازی داده‌ها استفاده می‌کنند، JPG داده‌های تصویر را با کاهش بخش‌هایی از تصاویر به بلوک‌هایی از پیکسل فشرده می‌کنند. فشرده‌سازی JPG اثر جانبی ناگوار دائمی بودن را دارد، زیرا فناوری فایل برای ذخیره فایل‌های تصویری بزرگ در فضاهای شگفت‌آور کوچک و نه برای ویرایش عکس ایجاد شده است.

JPG ها تبدیل به تصویر استاندارد واقعی اینترنت شده اند، زیرا می توانند بسیار فشرده شوند. بسته به تنظیمات شما، یک JPG معمولی را می توان با نسبتی از 2:1 تا 100:1 فشرده کرد. به‌ویژه در زمان اینترنت دایل‌آپ، JPG‌ها تنها راه مناسب برای ارسال اطلاعات تصویر بودند.

مرتبط: نحوه تبدیل تصویر به فرمت JPG

با این حال، به دلیل ماهیت کم حجم JPG، راه ایده آلی برای ذخیره فایل های هنری نیست. حتی بالاترین کیفیت برای JPG فشرده شده است و ظاهر تصویر شما را، حتی اندکی، تغییر می دهد. JPG همچنین یک رسانه ایده‌آل برای تایپوگرافی ، خطوط واضح یا حتی عکس‌هایی با لبه‌های تیز نیست، زیرا اغلب توسط ضد aliasing محو یا لکه‌دار می‌شوند. آنچه به طور بالقوه بدتر است، این است که این ضرر می تواند انباشته شود – ذخیره چندین نسخه از آثار هنری می تواند با هر ذخیره باعث تخریب شود. با این وجود، دیدن این موارد به صورت JPG معمول است، زیرا نوع فایل بسیار فراگیر است.

نمای نزدیک از یک JPG با کیفیت بالا.
نزدیک از یک JPG بسیار کم کیفیت.

گروه مشترک متخصصان عکاسی فناوری JPG بدون ضرر را برای مبارزه با این مشکل جدی کاهش کیفیت توسعه داده است. با این حال، به دلیل سرعت dial-up و عدم علاقه عمومی به فایل‌های با کیفیت بالا، استاندارد JPG-LS هرگز مورد توجه قرار نگرفت.

امکان دانلود افزونه هایی وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد JPG2000 بدون ضرر را باز و ذخیره کنند و برخی از برنامه ها مانند برنامه پیش نمایش اپل می توانند JPG2000 را مستقیماً از جعبه بخوانند و ذخیره کنند.

JPG ها از 24 بیت RGB و CMYK و همچنین 8 بیت Grayscale پشتیبانی می کنند. من شخصا استفاده از فضاهای رنگی CMYK را در JPG توصیه نمی کنم. همچنین توجه به این نکته مهم است که JPG های Grayscale تقریباً به اندازه JPG های رنگی فشرده نمی شوند.

GIF (فرمت تبادل گرافیکی)

GIF، مانند JPG، یک نوع فایل قدیمی است، و به طور کلی با اینترنت مرتبط است، برخلاف عکاسی. GIF مخفف “Graphics Interchange Format” است و از همان فشرده سازی LZW بدون تلفات استفاده می کند که تصاویر TIFF استفاده می کنند. این فناوری زمانی بحث برانگیز بود ( برای مسائل مربوط به اجرای حق ثبت اختراع ) اما از آنجایی که تمام پتنت ها منقضی شده اند به یک قالب پذیرفته شده تبدیل شده است.

نمای نزدیک از یک GIF رنگی 8 بیتی.

GIF طبیعتاً یک فایل رنگی 8 بیتی است، به این معنی که آنها به یک پالت 256 رنگ محدود می شوند که می توانند از مدل رنگی RGB انتخاب شوند و در یک جدول جستجوی رنگ (CLUT) یا به سادگی “Color Table” ذخیره شوند. با این حال، پالت های رنگی استاندارد مانند پالت “Web Safe” وجود دارد. نکته مهم این است که تصاویر Grayscale طبیعتاً یک پالت 8 بیتی هستند، بنابراین ذخیره آنها به عنوان GIF نسبتا ایده آل است.

جدا از پشتیبانی از شفافیت، GIF از انیمیشن ها نیز پشتیبانی می کند و هر فریم را به 256 رنگ از پیش انتخاب شده محدود می کند.

در حالی که GIF مانند JPG دارای تلفات نیست، تبدیل به رنگ 8 بیتی بسیاری از تصاویر را مخدوش می کند، با استفاده از فیلترهای dither برای ترکیب نوری، یا رنگ های “diffuse”، شبیه به نقاط نیمه رنگ یا پوینتیلیسم . این می تواند به طور اساسی یک تصویر را بدتر کند یا در برخی موارد برای  ایجاد یک جلوه جالب استفاده شود.

به دلیل این فرمت بدون اتلاف، از GIF می توان برای حفظ خطوط محکم روی تایپوگرافی و اشکال هندسی استفاده کرد، اگرچه این موارد برای فایل های گرافیکی برداری مانند SVG یا فرمت اصلی Adobe Illustrator، AI مناسب تر هستند.

GIF برای عکاسی مدرن و ذخیره‌سازی تصویر ایده‌آل نیست. در اندازه های کوچک با جداول رنگی بسیار محدود، تصاویر GIF می توانند کوچکتر از فایل های JPG باشند. اما در اکثر اندازه های معمولی، فشرده سازی JPG تصویر کوچکتری ایجاد می کند. آنها تا حد زیادی قدیمی هستند، فقط برای ایجاد نوزادان در حال رقص مفید هستند.

PNG (گرافیک شبکه قابل حمل)

PNG مخفف Portable Network Graphics است. این به عنوان یک جایگزین باز برای GIF، که از الگوریتم فشرده سازی اختصاصی LZW که قبلاً مورد بحث قرار گرفت استفاده می کرد، توسعه یافت. PNG یک نوع فایل عالی برای گرافیک های اینترنتی است، زیرا از شفافیت در مرورگرها با ظرافتی که GIF ندارد پشتیبانی می کند. توجه کنید که چگونه رنگ شفاف تغییر می کند و با پس زمینه ترکیب می شود.

PNG از رنگ های 8 بیتی مانند GIF پشتیبانی می کند، اما از RGB رنگی 24 بیتی نیز مانند JPG پشتیبانی می کند. آنها همچنین فایل های بدون ضرر هستند و تصاویر عکاسی را بدون کاهش کیفیت تصویر فشرده می کنند. PNG بزرگ‌ترین نوع از سه نوع فایل است و توسط برخی از مرورگرها (معمولاً قدیمی‌تر) پشتیبانی نمی‌شود.

علاوه بر این که یک فرمت عالی برای شفافیت است، ماهیت بدون ضرر PNG 24 بیتی برای نرم افزار اسکرین شات ایده آل است و به پیکسل اجازه می دهد تا پیکسل های محیط دسکتاپ شما را تولید کند.

کدام را استفاده کنیم؟

PNG بزرگ‌ترین نوع تصویر برای تصاویر بزرگ‌تر است، که اغلب حاوی اطلاعاتی است که ممکن است بسته به نیاز شما مفید باشد یا نباشد. PNG 8 بیتی یک گزینه است، اما GIF کوچکتر است. هیچکدام گزینه های بهینه ای برای عکاسی نیستند، زیرا JPG بسیار کوچکتر از PNG بدون اتلاف است و تنها از دست دادن کیفیت کمتری دارد. و برای ذخیره‌سازی فایل‌های با وضوح بالا، JPG به نسبت‌های کوچک فشرده می‌شود و از دست دادن کیفیت تنها با بررسی دقیق قابل مشاهده است.

به اختصار:

  • PNG گزینه خوبی برای شفافیت و فایل های کوچکتر و بدون از دست دادن است. فایل‌های بزرگ‌تر، نه چندان زیاد، مگر اینکه نیاز به تصاویر بدون از دست دادن داشته باشید.
  • GIF تا حد زیادی یک چیز جدید است و فقط برای انیمیشن مفید است، اما می تواند تصاویر کوچک 8 بیتی تولید کند.
  • JPG همچنان پادشاهی برای عکس‌ها و تصاویر شبیه به عکس در اینترنت است، اما مراقب باشید، زیرا فایل شما ممکن است با هر ذخیره کاهش یابد.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید