مایکروسافت اکسل

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

هنگامی که می خواهید با گذشت زمان به مجموعه ای از داده ها در صفحه اکسل نگاه کنید ، بسیار مفید است که بتوانید داده ها را با استفاده از تاریخ های موجود در آن محدوده مرتب سازی کنید ، که مایکروسافت اکسل به شما امکان می دهد با استفاده از ابزار مرتب سازی داخلی آن را انجام دهید. در اینجا نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل را توضیح می دهیم.

مرتبط: نحوه ایجاد هیستوگرام ( Histogram ) در مایکروسافت اکسل

مرتب سازی براساس تاریخ صعودی یا نزولی در اکسل

ساده ترین روش برای مرتب سازی داده ها در Microsoft Excel براساس تاریخ ، مرتب سازی آن به ترتیب زمانی (یا زمان بندی معکوس) است. این بسته به اولویت شما ، داده ها را با اولین یا آخرین تاریخ مرتب می کند.

برای این کار ، Excel خود را باز کرده و داده های خود را انتخاب کنید. می توانید این کار را با استفاده از ماوس یا صفحه کلید یا با کلیک کردن روی یک سلول در محدوده و فشار دادن Ctrl + A روی صفحه کلید خود انجام دهید.

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

با انتخاب داده های خود ، بر روی دکمه “Sort & Filter” در “Home” نوار روبان کلیک کنید. اینجاست که می توانید مقادیر مختلفی از جمله تاریخ را در اکسل مرتب سازی کنید .

مرتبط: نحوه تبدیل یک صفحه اکسل به صورت پی دی اف ( PDF )

در منوی کشویی “Sort & Filter” ، گزینه هایی برای مرتب کردن داده ها به ترتیب صعودی یا نزولی خواهید داشت. اگر Excel تاریخ را در داده های انتخابی شما تشخیص دهد ، گزینه ها باید به عنوان “Sort Oldest To Newest” یا “Sort Newest To Oldest” نشان داده شوند.

اگر می خواهید داده ها را به گونه ای مرتب کنید که زودترین تاریخ به مرحله اول برسد ، روی گزینه “Sort Oldest To Newest” کلیک کنید. در غیر این صورت ، برای مرتب سازی داده ها روی “Sort Newest To Oldest” کلیک کنید تا آخرین تاریخ اول باشد.

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

پس از انتخاب گزینه مورد نظر خود ، Excel به طور خودکار داده ها را با استفاده از ستون تاریخ به عنوان نقطه مرجع مرتب می کند.

تاریخ اول (تحت برچسب ستون شما) اولین یا آخرین تاریخ در مجموعه خواهد بود.

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

اگر مشکلی دارید ، فقط ستون موجود در تاریخ را انتخاب کنید و سپس بر روی Home > Sort & Filter > Sort Oldest To Newest یا Sort Newest To Oldest کلیک کنید.

Microsoft Excel یک جعبه “Sort Warning” را نشان می دهد ، از شما می پرسد آیا می خواهید داده های اطراف آن (بقیه داده های خود) را مرتب کنید تا اطمینان حاصل شود که داده های کلی در امان هستند، وگرنه فقط ستون تاریخ مرتب می شود.

اطمینان حاصل کنید که “Expand The Selection” برجسته شده است و سپس بر روی دکمه “Sort” کلیک کنید.

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

با این کار اطمینان حاصل می شود که کل مجموعه داده شما به ترتیب صعودی یا نزولی مرتب شده است و از تاریخ ها به عنوان نقطه مرجع استفاده می شود.

مرتب سازی تاریخ ها بر اساس ماه یا سال

گاهی اوقات می توان سازماندهی داده ها توسط ماهها یا سالهای خاص مفید باشد. به عنوان مثال ، ممکن است به دنبال این باشید که ببینید چند تاریخ تولدی در این گروه ها قرار می گیرند.

شما می توانید این کار را با استفاده از عملکردها MONTHیا YEARکارها انجام دهید. این شماره ماه یا سال را از یک تاریخ مشخص می کند و آن را در یک ستون جداگانه ارائه می کند. این ستون می تواند به ترتیب صعودی یا نزولی مرتب شود.

برای انجام این کار ، یک ستون جدید با نام “Month” یا “Date” در سمت راست داده های موجود ایجاد کنید. در اولین سلول زیر برچسب ستون ، نوع =MONTH(A2)یا =YEAR(A2)جایی را که “A2” اولین سلول در دامنه داده شما است که دارای یک تاریخ است ، تایپ کنید.

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

برای اطمینان از اینکه خود را MONTHو یا DATEفرمول برای کل مجموعه داده ها را استفاده می شود، دوبار کلیک کنید بر روی آیکون مربع سبز کوچک در گوشه پایین سمت راست از سلول. این به طور خودکار فرمول را برای همه ردیف های دیگر کپی می کند که می تواند داده ها را در سمت چپ آن پیدا کند.

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

با استفاده از فرمول MONTHیا DATEفرمول خود ، ستون “ماه” یا “تاریخ” خود را انتخاب کرده و سپس بر روی Home > Sort & Filter کلیک کنید.

از منوی کشویی گزینه های “Sort Smallest To Largest” یا “Sort Largest To Smallest”” را انتخاب کنید. اگر مرتب سازی بر اساس کوچکترین تا بزرگترین باشد ، Excel داده های شما را با اولین سال یا ماه اول مرتب می کند.

به همین ترتیب ، اگر بزرگترین و کوچکترین گزینه را انتخاب کنید ، Microsoft Excel طبق آخرین سال یا ماه مرتب خواهد شد.

نحوه مرتب سازی براساس تاریخ در مایکروسافت اکسل

باید تأیید کنید که می خواهید از مجموعه داده ها استفاده کنید ، بنابراین مطمئن شوید که “Expand The Selection” انتخاب شده است و سپس بر روی جعبه هشدار “Sort Window” بر روی “Sort” کلیک کنید.

بسته به گزینه های انتخاب شده شما ، اکسل بلافاصله داده های شما را با استفاده از ستون ماه یا سالی که ایجاد کرده اید مرتب می کند.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید