مایکروسافت اکسل

نحوه قفل کردن سلول ها در مایکروسافت اکسل برای جلوگیری از ویرایش

اگر می خواهید ویرایش را در کاربرگ مایکروسافت اکسل به مناطق خاصی محدود کنید ، می توانید سلول ها را برای این کار قفل کنید. بسته به نیاز خود می توانید ویرایش سلولهای جداگانه ، محدوده سلولهای بزرگتر یا کل کاربرگها را مسدود کنید. در اینجا نحوه این کار را توضیح داده ایم.

فعال یا غیرفعال کردن Cell Lock Protection در اکسل

برای جلوگیری از تغییر سلول ها در کاربرگ Excel ، دو مرحله وجود دارد.

ابتدا ، باید سلول هایی را که می خواهید ویرایش به آنها اجازه دهد انتخاب کرده و تنظیم “Locked” را غیرفعال کنید. سپس باید محافظت از کاربرگ را  در Excel فعال کنید تا تغییرات در هر سلول دیگر مسدود شود.

مرتبط: نحوه افزودن یا حذف ستون ها و سطرها در یک جدول در مایکروسافت اکسل

به طور پیش فرض ، اکسل فرض می کند که وقتی کاربرگ را از ویرایش “protect” می کنید ، می خواهید از هرگونه تغییر در همه سلول های آن جلوگیری کنید. اگر چنین است ، می توانید به بخش بعدی بروید.

نحوه غیرفعال کردن Cell Lock Protection در اکسل

برای اجازه دادن یا مسدود کردن تغییرات در سلول های Excel ، کتاب کار Excel خود را به برگه ای که می خواهید ویرایش کنید باز کنید.تبلیغات

هنگامی که کاربرگ را انتخاب کردید ، باید سلولهایی را که می خواهید به کاربران اجازه دهند پس از قفل شدن کاربرگ شما تغییر دهند ، مشخص کنید.

می توانید سلول های جداگانه را انتخاب کنید یا طیف وسیع تری از سلول ها را انتخاب کنید. روی سلول های انتخاب شده راست کلیک کرده و از منوی باز شده “Format Cells” را انتخاب کنید.

در منوی “Format Cells” ، برگه “Protection” را انتخاب کنید. علامت تیک “Locked” را بردارید تا پس از محافظت از کاربرگ در صفحه ، تغییرات در آن سلول ها انجام شود ، سپس “OK” را فشار دهید تا انتخاب شما ذخیره شود.

با حذف تنظیم “Locked” ، هنگامی که کاربرگ خود را قفل کرده اید ، سلولهایی که انتخاب کرده اید تغییرات را می پذیرند. هر سلول دیگری ، به طور پیش فرض ، پس از فعال شدن حفاظت از کاربرگ ، هرگونه تغییر را مسدود می کند.

فعال کردن حفاظت از کاربرگ در Excel

هنگامی که محافظت از کاربرگ فعال شود ، تنها سلول هایی که تنظیمات “Locked” حذف شده اند تغییرات را می پذیرند. با فعال کردن این حفاظت ، Excel هرگونه تلاش برای ایجاد تغییر در سلول های دیگر در کاربرگ شما را مسدود می کند ، که می توانید با دنبال کردن مراحل زیر آنها را فعال کنید.

مرتبط: نحوه پیدا کردن و برجسته کردن تفاوت های ردیف در مایکروسافت اکسل

نحوه فعال کردن حفاظت از کاربرگ در Excel

برای فعال کردن حفاظت از کاربرگ ، کتاب کار Excel خود را باز کرده و کاربرگ موردنظر را برای محدود کردن انتخاب کنید. از نوار روبان ، Review> Protect Sheet را انتخاب کنید.

در منوی باز شده ، می توانید گذرواژه ای برای محدود کردن تغییرات در صفحه ای که قفل کرده اید ، ارائه دهید ، اگرچه این اختیاری است. اگر می خواهید این کار را انجام دهید ، یک رمز عبور در کادرهای متن ارائه شده وارد کنید.

به طور پیش فرض ، Excel به کاربران اجازه می دهد سلول های قفل شده را انتخاب کنند ، اما هیچ تغییر دیگری در سلول ها (از جمله تغییرات قالب بندی) مجاز نیست. اگر می خواهید این مورد را تغییر دهید ، یکی از کادرهای تأیید را در قسمت زیر انتخاب کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید به کاربر اجازه دهید سطری حاوی سلول های قفل شده را حذف کند ، کادر انتخاب “حذف سطرها” را فعال کنید.

هنگامی که آماده هستید ، مطمئن شوید که کادر تأیید “Protect Worksheet and Contents of Locked Cells” فعال است ، سپس “OK” را فشار دهید تا تغییرات خود را ذخیره کرده و کاربرگ را قفل کنید.

اگر تصمیم گرفته اید از رمز عبور برای محافظت از صفحه خود استفاده کنید ، باید تغییرات خود را با استفاده از آن تأیید کنید. گذرواژه ای را که وارد کرده اید در کادر “Confirm Password” تایپ کرده و “OK” را برای تأیید فشار دهید.

هنگامی که کاربرگ خود را قفل کردید ، هرگونه تلاش برای ایجاد تغییر در سلول های قفل شده با پیغام خطا مواجه می شود.

اگر می خواهید بعداً در سلولهای قفل شده تغییری ایجاد کنید ، باید محافظت از کاربرگ را حذف کنید.

نحوه حذف حفاظت از کاربرگ در Excel

هنگامی که تغییرات خود را ذخیره کردید ، فقط سلول هایی که قفل آنها را باز کرده اید (در صورت باز کردن هر کدام) اجازه تغییرات را می دهند. اگر می خواهید قفل سلول های دیگر را باز کنید ، باید Review> Unprotect Sheet را از نوار روبان انتخاب کرده و رمز عبور (در صورت استفاده) را برای حذف محافظت از کاربرگ ارائه دهید.

اگر کاربرگ شما با گذرواژه محافظت می شود ، رمز عبور را با تایپ آن در کادر متنی “Unprotect Sheet” تأیید کنید ، سپس “OK” را برای تأیید فشار دهید.

با این کار هرگونه محدودیت برای کاربرگ شما برداشته می شود و به شما این امکان را می دهد که سلول های قبلاً قفل شده را تغییر دهید. اگر کاربر Google Docs هستید ، می توانید از سلول های کاربرگ Google در برابر ویرایش ها  به شیوه ای مشابه محافظت کنید .

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید