ویندوز 11

چگونه شماره سریال رایانه شخصی ویندوز خود را پیدا کنیم

ویندوز شماره سریال رایانه شما را در هیچ کجای رابط کاربری خود نمایش نمی دهد و ابزارهای رایج سیستم اطلاعاتی را نیز نشان نمی دهد. اما اغلب می توانید شماره سریال رایانه شخصی خود را با یک فرمان ساده ، یک نگاه اجمالی در BIOS خود یا روی سخت افزار خود پیدا کنید. در ادامه نحوه پیدا کردن شماره سریال رایانه شخصی ویندوز را به شما آموزش می دهیم.

پیدا کردن شماره سریال رایانه شخصی ویندوز: فرمان WMIC را اجرا کنید

مرتبط: نحوه تغییر میزان صدای میکروفون در ویندوز 10

برای شروع پنجره Command Prompt را باز کنید. در ویندوز 10 یا 8 ، روی دکمه Start راست کلیک کرده و “Command Prompt” را انتخاب کنید. در ویندوز 7 ، Windows + R را فشار دهید ، “cmd” را در محاوره Run وارد کنید و سپس Enter را فشار دهید.

در Command Prompt ، دستور زیر را تایپ کرده و سپس Enter را فشار دهید:

wmic bios get serialnumber

شما شماره سریال رایانه را در زیر متن “SerialNumber” مشاهده می کنید. این دستور از ابزار خط فرمان Windows Management Instrumentation (WMIC) برای بیرون آوردن شماره سریال سیستم از BIOS استفاده می کند.

اگر شماره سریال رایانه خود را نمی بینید ، سازنده رایانه خود را مقصر بدانید. این شماره در صورتی ظاهر می شود که سازنده رایانه شخصی آن را در سیستم عامل BIOS یا UEFI رایانه شما ذخیره کرده باشد. سازندگان کامپیوتر همیشه شماره را به درستی پر نمی کنند. در این صورت ، چیزی به عنوان “0” یا “برای پر شدن توسط OEM” به جای شماره سریال واقعی را مشاهده خواهید کرد.

مرتبط: نحوه پیدا کردن شماره مدل آیفون یا آیپد

BIOS را بررسی کنید

همچنین ممکن است بتوانید شماره سریال را در صفحه تنظیمات سیستم عامل BIOS یا UEFI پیدا کنید. این wmicدستور در صورت عدم دریافت شماره سریال ، برای شما شماره ای دریافت نمی کند ، زیرا دستور شماره سریال را از BIOS خارج می کند. با این حال ، اگر در واقع نمی توانید برای اجرای wmicفرمان به سیستم ویندوز وارد شوید ، بررسی BIOS می تواند مفید باشد .

به صفحه تنظیمات سیستم عامل BIOS یا UEFI دسترسی پیدا کرده و در جایی در صفحه اطلاعات سیستم ، “Serial Number” را جستجو کنید. در رایانه های مختلف در مکان متفاوتی قرار می گیرد ، اما معمولاً می توانید آن را در جایی در صفحه “Main” یا “System” پیدا کنید.

شماره سریال را در سخت افزار ، جعبه کامپیوتر یا جاهای دیگر پیدا کنید

اگر بعد از اجرای wmicفرمان شماره سریال را نمی بینید – یا اگر نمی توانید کامپیوتر را روشن کنید یا به آن دسترسی ندارید – چندین مکان دیگر وجود دارد که ممکن است شماره سریال را پیدا کنید:

  • اگر لپ تاپ دارید آن را برگردانید. در برخی از لپ تاپ ها ، شماره را روی برچسب می بینید. در سایر موارد ، عددی را که مستقیماً روی فلز یا پلاستیکی که لپ تاپ از آن ساخته شده است چاپ می کنند. اگر لپ تاپ شما دارای باتری قابل جابجایی است ، شماره سریال گاهی اوقات روی برچسب داخل محفظه باتری ، زیر باتری قرار دارد.
  • اگر رایانه رومیزی دارید ، به پشت ، بالای صفحه یا کناره قاب آن ممکن برچسب وجود داشته باشد. همچنین ممکن است این عدد روی برچسب داخل قاب قرار داشته باشد ، بنابراین ممکن است مجبور شوید آن را باز کنید.
  • اگر نمی توانید شماره سریال را در رایانه شخصی خود پیدا کنید ، آنلاین به دنبال دستورالعمل های خاص مدل خود باشید. وب سایت سازنده باید به شما بگوید دقیقا کجا باید نگاه کنید.
  • اگر رایانه شخصی خود را با سازنده ثبت کرده اید یا خدمات گارانتی دریافت کرده اید ، شماره سریال باید در اسناد ثبت ، رسید خدمات گارانتی یا تأیید ایمیل خدمات مورد نظر قرار گیرد.
  • اگر هنوز جعبه اصلی محصول را دارید ، معمولاً شماره سریال روی آن چاپ می شود – اغلب روی همان برچسب با نوار کد.
  • اگر رایانه را به صورت آنلاین یا در فروشگاه خریداری کرده اید ، ممکن است شماره سریال در رسید فیزیکی یا ایمیلی که دریافت کرده اید چاپ شود.

و اگر اصلا نمی توانید شماره سریال خود را پیدا کنید ، امید خود را از دست ندهید. اگر مدرک خرید دارید ، ممکن است سازنده بتواند در هر خدماتی که نیاز دارید به شما کمک کند و حتی بتواند شماره سریال را برای شما پیدا کند.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید