آیفون و آیپد

چند ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS اپل

با انتشار آپدیت iOS 13 اپل از ارائه یک سیستم عامل اختصاصی برای آیپد هایش رونمایی کرد که iPadOS نام دارد. سیستم عامل iPadOS در واقع از این پس جایگزین سیستم عامل iOS در آیپد های اپل خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم به 10 ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS اپل اشاره کنیم.

ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS: هوم اسکرین جدید

یکی از اولین و اصلی ترین تفاوت ها و ویژگی های جدید سیستم عامل iPad OS نسبت به نسخه های قبلی سیستم عامل آی او اس که روی آیپدها نصب می‌شدند مربوط به طراحی هوم اسکرین می‌شود. طراحی هوم اسکرین iPadOS به گونه‌ایست که در حالت پیش فرض لیست اپلیکیشن ها در سمت راست صفحه به تصویر کشیده می‌شود و سمت چپ صفحه هم ویجت ها تعبیه شده‌اند. طبیعتا این ویجت ها قابلیت ویرایش دارند و کاربر می‌تواند ویجت هایی که مورد نظرش هستند را به این بخش اضافه کند. در بخش زیرین صفحه هم نواری تحت عنوان داک (Dock) ارائه شده که لیست برخی از اپلیکیشن های پرکاربرد در این قسمت نمایش داده می‌شود. نکته جالب این است که امکان اضافه کردن پوشه یا فولدر به این بخش و قرار دادن اپلیکیشن های مختلف در آن وجود دارد. بنابراین طراحی هوم اسکرین متفاوت یکی از 10 ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS است که باید در قدم اول به آن اشاره می‌شد.

ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS: دارک مد (Dark Mode)

دقیقا به همان شیوه‌ای که در iOS 13 حالتی تحت عنوان دارک مد (Dark Mode) ارائه شده و منجر به ایجاد تمی تاریک و سیاه در آیفون ها می‌شود، سیستم عامل iPadOS هم از این ویژگی بهره‌مند است و حالت دارک مد در آن ارائه شده است. حالت دارک مد از طریق منوی تنظیمات و گزینه اختصاصی که در سیستم عامل iPad OS ارائه شده قابل فعالسازی یا غیر فعال کردن خواهد بود و حالت خودکار فعالسازی هم دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید تنظیمات آیپد (iPad) خود را به گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که حالت دارک مد به طور خودکار از ساعت 10 شب تا 8 صبح در آیپدتان فعال شود. زمانی که این حالت در آیپد فعال باشد، خیلی راحت تر می‌توانید در محیط های تاریک از دستگاه استفاده کنید و از وارد شدن آسیب به چشم هایتان هم جلوگیری به عمل آورید.

ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS: امکان آینه کردن صفحه مک بوک روی آیپد

یک قابلیت بسیار جالب دیگر هم در آپدیت سیستم عامل iPad OS ارائه شده که به موجب آن می‌توان صفحه مک بوک را روی آیپد آینه کرد و حتی از طریق آیپد با مک بوک در ارتباط بود. این قابلیت تحت عنوان Sidebar شناخته می‌شود و برای استفاده از آن باید چند شرط برقرار باشد. اولین شرط این است که حتما باید آپدیت MacOS Catalina روی مک بوک نصب شده باشد و یک اپل آیدی (Apple ID) مشابه در مک بوک و آیپد فعال باشند . همچنین هر دو گجت باید به یک شبکه وای فای (WiFi) مشابه متصل شوند. در این حالت امکان آینه کردن محتوای صفحه مک بوک بر روی آیپد فراهم می‌شود. این قابلیت بسیار جالب به نظر می‌رسد اما مطمئنا هنوز در مرحله توسعه قرار دارد و احتمال می‌دهیم در آپدیت رسمی iPad OS شاهد ارائه آن نباشید یا شاهد ارائه نسخه کامل تر شده آن باشیم. پس یکی دیگر از 10 ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS مربوط به ارائه امکان آینه کردن صفحه مک بوک بر روی آیپد می‌شود.

ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS: مولتی‌تسکینگ پیشرفته‌تر (شناور)

قابلیت مولتی‌تسکینگ و امکان اجرای همزمان اپلیکیشن ها در آیپد ویژگی جدیدی نیست اما این ویژگی در سیستم عامل iPad OS نسبت به گذشته پیشرفته‌تر شده و تغییراتی در آن اعمال شده است. احتمالا این ویژگی تا زمان انتشار رسمی آپدیت سیستم عامل iPadOS پیشرفته‌تر هم خواهد شد. هم اکنون در iPadOS می‌توانید مادامی که یک یا دو اپلیکیشن به طور همزمان در حال اجرا هستند برنامه های دیگر را هم از نوار زیر صفحه (داک) به صورت شناور اجرا کنید. در این حالت برنامه جدید در وضعیتی شناور اجرا می‌شود و می‌توان مابین آن و دیگر اپلیکیشن های اجرا شده تبلت تعامل مستقیم داشت. پس یکی دیگر از ویژگی و قابلیت های جدید سیستم عامل iPadOS مربوط به مولتی‌تسکینگ پیشرفته‌تر و امکان اجرای بیش از دو برنامه به صورت همزمان می‌شود.

ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS: دستورات اشاره‌ای برای متن ها

یکی دیگر از 10 ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS که واقعا جالب است و منجر به سهولت در استفاده و تعامل با تبلت می‌شود مربوط به دستورات اشاره‌ای خواهد بود که برای متون و نوشته ها در نظر گرفته شده‌اند. تعداد این دستورات و قابلیت های اشاره‌ای جدید بسیار زیاد است و امکان تعامل هرچه بهتر با متون در حال تایپ را فراهم می‌کند. به عنوان مثال در iPad OS می‌توانید نشانه‌گر تایپ را با انگشت گرفته و به هر کجای متن که تمایل دارید منتقل کنید. با کشیدن انگشت بر روی هر عبارت هم می‌توانید آن را انتخاب کنید یا با دو بار ضربه زدن رو یک کلمه دستور انتخاب خودکار آن را بدهید. جالب تر آنکه با سه بار ضربه زدن بر روی یک کلمه کل جمله‌ مرتبط با آن انتخاب می‌شود و با چهار مرتبه ضربه زدن روی کلمه کل پاراگراف آن انتخاب خواهد بود. کپی (copy) و پیست (paste) عبارات و کلمات هم با استفاده همزمان از سه انگشت قابل انجام خواهد بود. یک ویژگی جالب دیگر هم به عنوان دستورات اشاره‌ای تایپ در iPad OS ارائه شده که مربوط به آندو کردن (Undo) می‌شود. با کشیدن سه انگشت خود به سمت چپ در هر شرایط می‌توانید دستور آندو کردن آخرین اقدام انجام شده را صادر کنید. مجموعه این ویژگی ها سبب می‌شوند که تعامل با آیپد در زمان تایپ کردن متن و انجام کارهایی مثل کپی و پیست بسیار ساده تر و بهتر انجام گیرد.

ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS: بهبودهای مرورگر سافاری (Safari)

مرورگر سافاری هم در سیستم عامل iPad OS تغییراتی را شامل شده که بسیار محسوس و مهم هستند. به عنوان مثال بارگذاری سایت ها در حالت دسکتاپ برای مرورگر تعریف شده و برخلاف قبل سایت هایی که از طریق این مرورگر در آیپد باز می‌شوند، در حالت دسکتاپ بارگذاری خواهند شد. بنابراین محتوا و رابط سایت در کامپیوتر و لپ تاپ شما هیچ تفاوتی با ظاهر و رابط آن در آیپد نخواهید داشت. یکی دیگر از تغییرات مهم مرورگر سافاری مربوط به اضافه شده بخش مدیریت دانلود (Download Manager) می‌شود. بدین سبب تمام فایل هایی که از طریق اینترنت و مرورگر سافاری دانلود می‌کنید در پوشه اختصاصی تحت عنوان Downloads ذخیره خواهند شد و شما می‌توانید با ورود به این پوشه کل محتوای دانلود شده آیپدتان از طریق مرورگر را مشاهده و به آن ها دسترسی داشته باشید. علاوه بر این بالغ بر 30 میانبر هم به مرورگر و رابط آن اضافه شده‌اند تا تجربه‌ای بهتر را برای کاربر به ارمغان بیاورند. پس یکی دیگر از 10 قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS مربوط به بهبودها و تغییراتی می‌شود که در مرورگر سافاری ایجاد شده‌اند.

ویژگی و قابلیت جدید سیستم عامل iPadOS: اپلیکیشن مدیریت فایل (Files App)

یک اپلیکیشن مدیریت فایل جدید در سیستم عامل iPadOS ارائه شده که با نام Files App شناخته می‌شود. در این بخش می‌توانید تمام فایل هایی که در حافظه آیپدتان ذخیره شده‌اند را مشاهده و مدیریت کنید.اما علاوه بر این ویژگی، برنامه Files App یک قابلیت خاص دیگر را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در برخی شرایط می‌تواند بسیار جالب و کاربردی باشد. این قابلیت مربوط به اشتراک گذاری یک فایل از طریق سرویس آیکلود (iCloud) با دیگر کاربران و ویرایش همزمان آن توسط تمام آن ها می‌شود! به عنوان مثال تصور کنید می‌خواهید یک فایل خاص را از طریق آیپدتان با یکی از همکاران خود که در منزل خودش است اشتراک گذاری کنید و از وی بخواهید که ویرایش های لازم را بر روی آن فایل انجام دهد. بدین سبب کافیست از برنامه Files App و اشتراک گذاری از طریق آیکلود استفاده نمایید تا به طور زنده قادر به مشاهده تغییراتی باشید که همکار شما بر روی فایل ایجاد می‌کند و در عین حال بتوانید خودتان هم تغییرات خاص مورد نظرتان را روی آن فایل اعمال کنید.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید