آیفون و آیپد

چند ترفند آیفون که بسیار کاربردی هستند

اگر از کاربران آیفون های اپل (apple) هستید توصیه می‌کنیم این مقاله اختصاصی را از دست ندهید و حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی ترفند آیفون بپردازیم که بسیار کاربردی و جالب هستند.

ترفند آیفون: جابجایی همزمان چند آیکون اپلیکیشن

تصور کنید می‌خواهید آیکون اپلیکیشن های هوم اسکرین آیفون (iPhone) خود را جابجا کنید یا می‌خواهید چند اپلیکیشن را به بخشی مثل یک پوشه منتقل کنید. در حالت عادی همه کاربران تصور دارند که باید برای انجام این کار هر تغییری که مورد نیاز است را تک تک بر روی اپلیکیشن ها اعمال کرد. به بیان دیگر باید هر اپلیکیشن را به طور مستقل و مجزا جابجا کرد، اما آیا می‌دانستید اپل با انتشار iOS 11 قابلیت جابجایی همزمان چند آیکون اپلیکیشن را امکانپذیر کرده است؟ برای انجام این کار کافیست انگشت خود را روی آیکون یکی از برنامه ها قرار داده و چند لحظه نگه دارید تا حالت لرزان آیکون ها فعال شود.

حالا انگشت خود را روی یکی از اپلیکیشن هایی که می‌خواهید جابجا شود قرار دهید تا انتخاب نمایید. در همین حین با انگشت دست دیگرتان آیکون برنامه های بعدی که می‌خواهید جابجا شوند را هم یک مرتبه لمس کنید (نکته: انگشت دست دیگرتان هنوز روی آیکون برنامه اولی که انتخاب کرده بودید باقی است). مشاهده خواهید کرد که آیکون های انتخابی به صورت یک دسته بندی ایجاد می‌شوند. حالا به مکانی که می‌خواهید آیکون های مورد نظر در آن اضافه شوند مراجعه کنید و انگشت خود را از روی صفحه نمایش رها نمایید. بدین ترتیب کل آیکون ها برنامه های انتخاب شده در آن قسمت نمایان می‌شوند. این ترفند یکی از 15 ترفند آیفون است که اغلب کاربران از آن مطلع نیستند.

 ترفند آیفون: تاریک کردن صفحه نمایش با یک حرکت!

استفاده از گوشی در محیط های تاریک با نور صفحه نمایش زیاد می‌تواند به چشم شما آسیب برساند و منجر به خستگی شود. به همین دلیل تمام گوشی ها از جمله آیفون ها اپل قابلیت تغییر مقدار روشنایی صفحه را ارائه کرده‌اند. اما آیا می‌دانید که با استفاده از یک ترفند خاص در آیفون های اپل می‌توانید بستری فراهم کنید که سه بار فشردن پشت سر هم دکمه کاهش صدا (Volume Down) منجر به تنظیم آنی شدت روشنایی صفحه نمایش گوشی بر روی کمترین مقدار ممکن شود؟ بدین ترتیب می‌توانید با سه بار فشردن دکمه مذکور مابین تور صفحه اولیه و کمترین مقدار نور جهش داشته باشید. برای استفاده از این قابلیت و ترفند کافیست:

  • به بخش Settings مراجعه کنید.
  • گزینه Accessibility را انتخاب کنید.
  • گزینه Zoom را انتخاب نمایید.
  • گزینه Zoom Filter را انتخاب کنید.
  • گزینه Low Light را انتخاب نمایید.
  • آیکون بازگشت به عقب را بزنید و وارد بخش Zoom Region شوید.
  • گزینه Full Screen Zoom را انتخاب کنید.
  • حالا دوباره به منوی Accessibility برگردید و این بار گزینه Accessibility Shortcut را انتخاب نمایید و مطمئن شوید گزینه Zoom در این بخش فعال است.

حالا می‌توانید به صفحه اصلی آیفون بازگردید و با سه بار فشردن پشت سر هم و سریع دکمه کاهش صدا شاهد تنظیم شدت روشنایی صفحه بر روی کمترین مقدار ممکن باشید. با سه مرتبه فشردن دوباره دکمه کاهش صدا هم شاهد تنظیم روشنایی صفحه بر روی همان حالت اولیه خواهید بود. این ترفند یکی دیگر از جالب ترین 15 ترفند آیفون است که تقریبا 80 درصد کاربران از وجود آن اطلاع ندارند. از این ترفند می‌توانید در شرایط خاص به منظور کاهش مصرف شارژ باتری هم استفاده کنید.

ترفند آیفون: ارسال مموجی و انیموجی منطبق با حالت چهره

مموجی (Memoji) و انیموجی (Animoji) صورتک ها و شکلک هایی هستند که اپل به شیوه‌ای نوین تر ارائه کرده و به نوعی آن ها را جایگزین اموجی های (Emoji) قدیمی کرده است. یکی از جالب ترین ویژگی های این مموجی و انیموجی ها که از زمان انتشار آپدیت IOS 12 تا به امروز قابل استفاده بوده مربوط به امکان منطبق کردن حالت چهره کاربر با صورتک روی مموجی یا انیموجی و ارسال آن از طریق اپلیکیشن Messages می‌شود. برای استفاده از این ویژگی کافیست در محیط اپلیکیشن Messages وارد بخش انتخاب مموجی شوید و سپس مموجی مورد نظرتان (هر شکلکی که دوست دارید) را مشخص کنید. حالا حالت چهره خودتان را به هر شیوه‌ای که دوست دارید تغییر دهید تا صورت شکلک انتخابی هم مطابق با چهره شما تغییر حالت دهد. زمانی که حالت مناسب روی صورت مموجی به وجود آمد، انگشت خود را بر روی آن قرار دهید و آن را به بالا بکشید و در محل ارسال پیام ها در اپلیکیشن Messages رها کنید. بدین ترتیب مموجی دقیقا با حالت چهره شما برای مخاطبتان ارسال می‌شود. طبیعتا برای استفاده از این قابلیت جالب حتما باید حداقل از آیفون X یا نسخه های جدیدتر آیفون که از قابلیت تشخیص چهره پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید.

ترفند آیفون: پاک کردن سریع آخرین اقدام در برنامه ماشین حساب

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در حین استفاده از اپلیکیشن ماشین حساب آیفون و انجام محاسبات ناگهان دستتان به یک عدد یا علامت اشتباه برخورد کند و کل محاسباتی که انجام داده بودید خراب شود! خوشبختانه در اپلیکیشن ماشین حساب آیفون یک ویژگی جالب برای آندو کردن (Undo) یا به بیان دیگر پاک کردن آخرین اقدام ارائه شده است. با کشیدن انگشت خود به سمت چپ در محیط اپلیکیشن ماشین حساب می‌توانید آخرین اقدام خود در این برنامه را سریعا پاک کنید. بنابراین بدین ترتیب بروز مشکل و اشتباهات کوچک در محاسبات مشکل سازی نخواهند شد و قابلیت بازگشت به عقب را دارند. این ویژگی هم یکی دیگر از جالب ترین 15 ترفند آیفون است.

ترفند آیفون: ویبره خاص برای مخاطبین خاص!

یکی دیگر از 15 ترفند آیفون های اپل که می‌تواند جالب و کاربردی باشد مربوط به امکان تنظیم ویبره خاص برای مخاطبین خاص می‌شود! اما منظور از این مسئله چیست؟ زمانی که قابلیت ویبره یا هشدار لرزشی در آیفون فعال باشد و پیامکی از سمت مخاطبین دریافت کنید، هشدار لرزشی کوتاهی ارائه می‌شود. حال تصور کنید بتوانید الگوی این هشدار را برای هر یک از مخاطبین خاص مورد نظرتان به شکل مجزا و متفاوتی تنظیم نمایید. مثلا ویبره اعلان پیامک دریافتی همسر خود را بر روی حالتی قرار دهید که گوشی دو بار ویبره بخورد یا ویبره پیامک های فرزندتان را با الگویی تعیین کنید که سه مرتبه ویبره بخورد. بدین ترتیب بدون نگاه کردن به گوشی می‌توانید متوجه شوید که چه کسی برایتان پیامک ارسال کرده است. برای فعالسازی این قابلیت و استفاده از آن کافیست به لیست مخاطبین خود بروید و مخاطب مورد نظرتان که می‌خواهید هشدار لرزشی پیام های وی تغییر کند را انتخاب نمایید. سپس گزینه Default کنار عبارت Vibration را انتخاب کنید. سپس گزینه Create New Vibration را انتخاب نمایید و الگوی مورد نظرتان برای هشدار لرزشی را بسازید. بدین ترتیب هشدار لرزشی پیام های آن مخاطب تغییر می‌یابد.

 ترفند آیفون: استفاده از دوربین آیفون به عنوان ذره‌بین

شاید برایتان جالب و کمی عجیب باشد که بدانید دوربین آیفون شما می‌تواند نقش ذره‌بین را هم ایفاء کند و نوشته هایی که قادر به مطالعه و دیدن آن ها نیستید را بزرگنمایی کند. برای فعالسازی این قابلیت باید به منوی Settings آیفون خود بروید و گزینه General و سپس Accessibility را انتخاب کنید. در نهایت هم گزینه Magnifier را انتخاب نمایید. مشاهده خواهید کرد که دوربین آیفون دقیقا مشابه یک ذره‌بین عمل می‌کند و جزئیات پیش روی دوربین را با بزرگنمایی بر روی صفحه آیفون نشان می‌دهد. با استفاده از اسلایدر لبه صفحه هم می‌توانید مدار بزرگنمایی ذره‌بین را تنظیم کنید. پس امکان استفاده از دوربین به عنوان ذره‌بین یکی دیگر از 15 ترفند آیفون های اپل است که اغلب کاربران از وجود آن مطلع نیستند.

ترفند آیفون: ارسال سریع موقعیت مکانی

ارسال موقعیت مکانی یا اصطلاحا لوکیشن (Location) یکی از جالب ترین اقداماتی است که طی چند وقت اخیر بکارگیری آن کاملا شایع شده است. تصور کنید در مکان خاصی هستید و می‌خواهید دوستانتان هم به این مکان مراجعه کنند اما آن ها آدرس دقیق مکان شما را نمی‌دانند. با ارسال لوکیشن یا موقعیت مکانی خود برای آن ها می‌توانید مسیر دسترسی را مشخص کنید. در آیفون های اپل قابلیتی برای ارسال سریع موقعیت مکانی وجود دارد. بدین منظور کافیست در حین تایپ پیام برای مخاطب عبارت “I’m at” را تایپ کرده و سپس گزینه “Current Location” که در بالای حروف کیبورد مجازی نمایان می‌شود را لمس کنید. بدین ترتیب خیلی سریع موقعیت مکانی یا همان لوکیشن شما برای مخاطب ارسال خواهد شد. این قابلیت به واسطه فعال بودن سیری (Siri) در ایفون امکانپذیر است و برای استفاده از آن باید قابلیت GPS آیفون هم فعال باشد.

ترفند آیفون: قابلیت سایلنت کردن نوتیفیکیشن برنامه ها

با انتشار آپدیت iOS 12 در سال گذشته قابلیت مدیریت نوتیفیکیشن ها (البته با گزینه ها و آپشن های محدود) به سیستم عامل آی او اس اضافه شد. به عنوان مثال تصور کنید تمایل ندارید یک نوتیفیکیشن های اپلیکیشن خاصی ویبره و صدای هشدار داشته باشند یا تمایل نداشته باشید محتوای یک نوتیفیکیشن روی لاک اسکرین آیفون نمایش داده شود! انجام این کارها با استفاده از قابلیت سایلنت کردن سریع نوتیفیکیشن ها در iOS 12 امکاپذیر است. برای انجام این کار کافیست زمانی که یک نوتیفیکیشن جدید از سمت اپلیکیشن مورد نظر دریافت شد، روی آن یک ضربه لمسی بزنید و سپس انگشت خود را روی آن بکشید و گزینه Manage را انتخاب کنید. حالا گزینه Delivery Quietly را انتخاب نمایید. بدین ترتیب دفعات بعدی که از طرف آن برنامه نوتیفیکیشنی ارائه شود، صدا و ویبره‌ای از سوی آیفون ساطع نخواهد شد و محتوای نوتیفیکیشن هم روی لاک اسکرین نمایش داده نمی‌شود.

ترفند آیفون: میانبر تنظیمات امنیتی نوتیفیکیشن ها

یکی دیگر از قابلیت های جالبی که با نحوه نمایش نوتیفیکیشن ها در آی او اس 12 ارتباط دارد مربوط به گزینه میانبری می‌شود که اپل برای مدیریت تنظیمات امنیتی نوتیفیکیشن اپلیکیشن ها ارائه کرده است. به عنوان مثال تصور کنید می‌خواهید نوع نمایش نوتیفیکیشن یک اپلیکیشن در لاک اسکرین را تغییر دهید یا از نمایش محتوای آن نوتیفیکیشن (مثلا پیام تلگرام، واتساپ و غیره) جلوگیری کنید. برای انجام این کار کافیست وقتی از سمت برنامه مورد نظر نوتیفیکیشنی دریافت کردید یک بار روی آن ضربه لمسی زده و انگشت خود را به سمت چپ بکشید و سپس گزینه Settings را انتخاب کنید. مشاهده خواهید کرد که صفحه تنظیمات نوتیفیکیشن برای آن برنامه نمایان می‌شود. با انتخاب گزینه‌ Notification Preview می‌توانید تنظیمات نوع نمایش محتوای نوتیفیکیشن را تغییر دهید یا با انتخاب دیگر گزینه ها سایر تنظیمات مورد نظرتان را اعمال کنید. بنابراین این قابلیت یکی دیگر از 15 ترفند آیفون است که اغلب کاربران از آن مطلع نیستند و استفاده نمی‌کنند.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید