ویندوز

کلید “Fn” یا “Function” روی صفحه کلید چیست؟

با کلید “Fn” روی صفحه کلید خود گیج شده اید؟ “Fn” در واقع مخفف “تابع” است و به شما امکان می دهد به طیف وسیعی از توابع جایگزین برای سایر کلیدهای صفحه کلید خود دسترسی پیدا کنید. امروز نحوه استفاده از آن را خواهیم آموخت.

کلید Fn چیست؟

کلید Fn در ابتدا به دلیل کمبود فضا در صفحه کلیدهای قبلی ایجاد شد. به جای افزودن کلیدهای بیشتر ، چندین عملکرد به آنها داده شد.

به عنوان مثال یکی از موارد استفاده از آن ، کلید Fn در برخی از لپ تاپ ها به شما امکان می دهد هنگام فشار دادن صفحه نمایش همراه با کلید دیگر ، روشنایی آن را تنظیم کنید. آن را دکمه ای شبیه به کلید تغییر در نظر بگیرید. بسته به دستگاه شما ، Fn همچنین می تواند به شما اجازه دهد:

  • میزان صدا را بالا و پایین تنظیم کنید.
  • بلندگوی داخلی لپ تاپ خود را بی صدا کنید.
  • افزایش یا کاهش روشنایی یا کنتراست مانیتور.
  • حالت آماده به کار را فعال کنید.
  • CD/DVD را خارج کنید.
  • صفحه کلید را قفل کنید.

بسته به سیستم عامل ، کلید متفاوت استفاده می شود ، اما Mac ، Windows ، و حتی Chromebook ها همه نسخه ای از کلید Fn دارند.

مرتبط: نحوه نمایش فایل های مخفی در ویندوز 11

کلید Fn در صفحه کلید من کجاست؟

که بستگی دارد. در لپ تاپ های Apple و PC ، کلید Fn معمولاً در گوشه سمت چپ پایین صفحه کلید در کنار کلید Ctrl قرار دارد.

از سوی دیگر ، ممکن است Chromebook ها حتی یکی نداشته باشند . با این وجود ، برخی از آنها چنین می کنند و در نزدیکی نوار فاصله واقع شده است.

در لپ تاپ های Macbook ، تقریباً همیشه کلید Fn را در ردیف پایین صفحه کلید پیدا می کنید. صفحه کلیدهای اندازه کامل اپل می توانند آن را در کنار کلید “delete” داشته باشند. در صفحه کلیدهای بی سیم Apple Magic ، کلید در گوشه پایین سمت چپ قرار دارد.

اگر رایانه شما کلید Fn ندارد ، احتمالاً صفحه کلید شما هیچ یک از این عملکردهای جایگزین را ندارد. ممکن است بخواهید صفحه کلید خود را ارتقا دهید تا بتوانید از آنها استفاده کنید.

کلید Fn چگونه کار می کند؟

نحوه استفاده از کلید Fn بسته به سیستم عاملی که استفاده می کنید متفاوت است. این کلید مشابه سایر کلیدهای اصلاح کننده مانند “shift” اغلب همراه با کلیدهای F1-F12 (عملکرد) در بالای صفحه کلید شما استفاده می شود.

توابع معمولاً با نمادهای یکسانی حتی در سیستم عامل ها تعیین می شوند. برای مثال ، علامت خورشید معمولاً برای نشان دادن روشنایی صفحه استفاده می شود. نیمه ماه معمولاً نشان می دهد که کامپیوتر را در حالت خواب قرار می دهید. و غیره

توجه: کلید Fn همیشه با دستگاه های جانبی مانند رایانه اصلی کار نمی کند. به عنوان مثال ، Fn و کلید روشنایی ممکن است روشنایی را در یک مانیتور خارجی تنظیم نکنند.

کلید Fn در ویندوز

در رایانه ویندوز ، با نگه داشتن کلید Fn و سپس فشار دادن یکی از کلیدهای عملکرد ، به عملکردهای ویژه F1-F12 دسترسی پیدا می کنید. این می تواند شامل قطع صدا یا تنظیم روشنایی صفحه شود.

بنابراین ، برای استفاده از کلید Fn در رایانه شخصی:

  1. کلید Fn را نگه دارید.
  2. همزمان ، هر کدام از کلیدهای عملکردی را که می خواهید استفاده کنید ، فشار دهید.

برخی از صفحه کلیدها دارای کلید Fn هستند که در صورت فعال شدن روشن می شود. اگر صفحه کلیدی مانند این دارید ، قبل از فشار دادن کلید عملکرد ثانویه ، بررسی کنید که آیا چراغ روشن است (آیا کلید فعال شده است).

کلید Fn در مک

در رایانه Mac ، کلیدهای F1-F12 به طور پیش فرض این عملکردهای ویژه را انجام می دهند. برای مثال ، F11 و F12 ، بدون نیاز به فشار دادن کلید Fn ، صدای کامپیوتر را بالا یا پایین می آورند. فشار دادن کلید Fn و سپس یکی از کلیدهای F1-F12 منجر به یک اقدام ثانویه خاص برای هر برنامه ای که در حال حاضر از آن استفاده می کنید ، می شود.

برخی از کلیدهای Fn دارای کد رنگی هستند تا با عملکردهای خاصی مطابقت داشته باشند. در این صفحه کلیدها ، “fn” را در دو رنگ مختلف روی کلید Fn مشاهده می کنید. این صفحه کلیدها دارای دو مجموعه عملکردهای ثانویه ، همچنین دارای کد رنگی خواهند بود. اگر کلید Fn شما “fn” را به رنگ قرمز و آبی چاپ کرده بود ، برای مثال ، فشار دادن Fn و یک کلید قرمز عملکردی متفاوت از Fn و کلید آبی خواهد داشت.

اکثر رایانه ها به شما اجازه می دهند کلیدهای عملکرد را تا حدی سفارشی کنید. در Macbook ، می توانید انتخاب کنید که کلیدهای F1-F12 به طور پیش فرض از کلیدهای مخصوص خود استفاده می کنند یا خیر. برخی از صفحه کلیدها به شما این امکان را می دهند که کلید Fn را با استفاده از ” fn lock ” غیرفعال کنید. 

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید