آیفون و آیپد

آموزش بلاک کردن ( Block ) شماره و مخاطب در آیفون

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که بنا هر دلیل تمایل داشته باشید شماره تلفن مخاطب خاصی را در آیفون تان بلاک کنید تا وی دیگر قادر به ارسال پیام یا برقراری تماس با شما نباشد. در این مقاله می‌خواهیم به آموزش نحوه بلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون بپردازیم. بنابراین با ما همراه باشید.

 

بلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون

خوشبختانه بلاک شماره در آیفون های اپل به سادگی قابل انجام خواهد بود. تنها مسئله‌ای که باید به آن دقت کنید این موضوعست که آیفون (iPhone) شما حتما باید از iOS 7 یا نسخه های جدیدتر این سیستم عامل بهره‌مند باشد. دقت کنید که بلاک شماره مخاطب چه زمانی که شماره وی در لیست مخاطبین شما ذخیره شده باشد و چه زمانی که شماره وی در لیست مخاطبین شما ذخیره نباشد امکانپذیر خواهد بود. برای بلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون مراحل زیر را طی کنید:

آیفون

 • وارد بخش Phone آیفونتان شوید.
 • با انتخاب گزینه Recent وارد لیست تماس های اخیر گوشی شوید.
 • شماره تماسی که می‌خواهید بلاک شود را پیدا کنید. دقت داشته باشید بلاک کردن شماره حتی در شرایطی که مخاطب در گوشی شما ذخیره شده باشد هم با طی کردن همین مراحل قابل انجام خواهد بود.
 • آیکون با نماد i را از گوشه سمت راست صفحه انتخاب کنید.
 • به پایین صفحه اسکرول کرده و گزینه Block This Caller را انتخاب نمایید.
 • در پنجره پاپ آپ نمایان شده گزینه Block Contact را انتخاب کنید.

به همین سادگی شماره تماس یا مخاطبی که انتخاب کرده بودی بلاک می‌شود. اما تصور کنید می‌خواهید مخاطبی را بلاک کنید که به تازگی با شما تماس و ارتباطی نداشته و فقط شماره وی را در لیست مخاطبین آیفونتان ذخیره دارید. بدین منظور کافیست به شرح زیر عمل کنید:

 • وارد بخش تنظیمات یا همان Settings آیفونتان شوید.
 • گزینه Phone را انتخاب کنید.
 • گزینه Call Blocking and Identification را انتخاب کنید.
 • به پایین صفحه اسکرول کنید و گزینه Block Contacts را انتخاب نمایید.
 • از لیست مخاطبین گوشی، مخاطبی که تمایل دارید شماره وی بلاک شود را انتخاب نمایید.
 • بلاک شدن شماره وی را در صورت نیاز تایید کنید.

به این صورت مخاطبی که نام و شماره آن در لیست مخاطبین آیفون شما ذخیره شده به لیست شماره های بلاک شده دستگاه اضافه می‌شود. انجام این کار به شیوه مشابه در آیپدهای (iPad) اپل و آیپاد تاچ هم می‌تواند منجر به بلاک شدن مخاطبین و شماره های مورد نظرتان شود.

با بلاک کردن مخاطب چه اتفافی رخ می‌دهد؟

وقتی بلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون انجام شود، فرد بلاک شده از طریق اپلیکیشن های پیش فرض سیستم عامل iOS قادر به برقراری ارتباط با شما نخواهد بود. یعنی وی نمی‌تواند با شما تماس تلفنی برقرار کند یا از طریق اپلیکیشن FaceTime یا iMessage برایتان پیام ارسال نماید و با شما در ارتباط باشد. حتی اگر شما آدرس ایمیل مخاطب را داشته باشید و آن را در جزئیات و اطلاعات مخاطبتان ذخیره کرده باشید، با بلاک کردن وی دیگر او قادر به ارسال ایمیل هم برای شما نخواهد بود و اپلیکیشن ایمیل آیفون هم مخاطب مورد نظر را بلاک می‌کند. پس وقتی مخاطب خاصی را در آیفونتان بلاک کنید، تمام اپلیکیشن های پیش فرض آیفون و سیستم عامل iOS مشخصات وی را بلاک خواهند کرد. اما تکلیف آن مخاطب در دیگر اپلیکیشن های ثانویه چه می‌شود؟

طبیعتا در این شرایط اگر از اپلیکیشن های ثانویه دیگری استفاده کنید، مخاطبی که بلاک کرده‌اید در آن ها بلاک نخواهد شد. برای اینکه مخاطب در این اپلیکیشن های ثانویه هم بلاک شد باید از طریق خود آن اپلیکیشن ها اقدام کنید. اپلیکیشن هایی مثل تلگرام، فیسبوک، واتساپ ، اینستاگرام و غیره همگی دارای قابلیت بلاک کردن هستند. بنابراین خیلی راحت می‌توانید از منوی تنظیمات این اپلیکیشن ها مخاطب مورد نظرتان را بلاک کنید تا و هیچ راه ارتباطی دیگری با شما نداشته باشد.

آیفون

آیا مخاطب بلاک شده متوجه بلاک بودن خود می‌شود؟

نکته جالب بلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون این است که وقتی شما فردی را از طریق آیفونتان بلاک می‌کنید، وی به راحتی متوجه این موضوع نخواهد شد و تقریبا همه چیز از دید وی نرمال و طبیعی به نظر می‌رسد. به بیان دیگر هیچ آثار و نشانه های محسوسی وجود ندارد که وی با توجه به آن ها بفهمد شما او را بلاک کرده‌اید. البته اگر او به طور کامل با جزئیات و پیامدهای ناشی از بلاک شماره و مخاطب در آیفون آشنا باشد، متوجه بلاک بودن شماره خودش می‌شود، یعنی تشخیص دادن بلاک شدن در آیفون های اپل غیرممکن نیست اما یک کاربر عادی متوجه این مسئله نمی‌شود.

زمانی که شماره یک فرد را در آیفونتان بلاک کنید و وی سعی در برقراری تماس با شما داشته باشد، تماس او برای وی روند یک تماس عادی را طی می‌کند و سپس به طور خودکار به ویس میل (Voice Mail) منتقل می‌شود. زمانی هم که این فرد بلاک شده پیامکی برای شما ارسال کند، هیچ اثری مبنی بر ارسال نشدن پیام او برایش نمایان نمی‌شود و اصلا وی متوجه دلیور نشدن پیام نخواهد شد. پس فردی که شما او را بلاک می‌کنید تقریبا متوجه این مسئله که بلاک شده نمی‌شود و این موضوع از جالب ترین ویژگی های بلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون های اپل است.

آموزش آنبلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون

اما تصور کنید بنا به هر دلیل می‌خواهید شماره و مخاطبی که قبلا در آیفونتان بلاک کرده بودید را دوباره آنبلاک نمایید! انجام این کار چطور امکانپذیر خواهد بود؟ خوشبختانه آنبلاک مخاطبین و شماره ها در آیفون های اپل هم به سادگی امکانپذیر است. برای انجام این کار کافیست مراحل زیر به ترتیب طی شوند:

 • وارد بخش تنظیمات یا همان Settings آیفون خود شوید.
 • گزینه Phone را انتخاب کنید.
 • گزینه Call Blocking and Identification را انتخاب نمایید.
 • به پایین صفحه اسکرول کنید و گزینه Block Contacts را انتخاب کنید.
 • گزینه Edit را لمس کنید.
 • نام مخاطب یا شماره تماسی که می‌خواهید از لیست بلاک شده های گوشی حذف شود را پیدا کرده و آیکون دایره قرمز رنگ کنار آن را لمس نمایید.
 • گزینه Unblock را انتخاب کنید.

به این صورت مخاطب و شماره مورد نظر از لیست شماره های بلاک شده آیفون حذف می‌شود و اصطلاحا آن مخاطب آنبلاک خواهد شد. از این پس تماس های ورودی این مخاطب و پیام هایی که او ارسال کند در آیفون شما دریافت شده و نمایش داده می‌شود.

بلاک شماره در آیفون های قدیمی تر چگونه امکانپذیر خواهد بود؟

همانطور که در ابتدای این مقاله هم اشاره کردیم، روش های نام برده شده برای بلاک کردن شماره و مخاطب در آیفون فقط در آن دسته آیفون هایی قابل استفاده خواهد بود که حداقل از iOS 7 بهره‌مند باشند. اما تکلیف آن دسته از کاربرانی که از آیفون های قدیمی تر اپل استفاده می‌کنند و از iOS 6 بهره‌مند هستند چه خواهد شد؟ آیا این افراد قادر به بلاک کردن شماره و مخاطبین مورد نظرشان نیستند؟ متاسفانه در سیستم عامل iOS 6 و نسخه های قدیمی تر این سیستم عامل قابلیت بلاک مخاطبین و شماره تماس ها ارائه نشده است، بنابراین اگر از آیفونی استفاده می‌کنید که به iOS 6 یا نسخه های قدیمی تر iOS مجهز است، قادر نخواهید بود که به راحتی و از طریق منوی تنظیمات گوشی شماره مخاطبین را بلاک کنید.

برای انجام این کار در آیفون های قدیمی تر باید از اپلیکیشن های ثانویه و سوم شخص استفاده شود اما متاسفانه انجام این کار هم ساده نیست و اغلب اپلیکیشن هایی که بدین منظور ارائه شده‌اند نیاز به صرف هزینه و خرید اشتراک دارند. نمونه های رایگان این اپلیکیشن ها هم کیفیت مطلوبی در بلاک کردن شماره تماس افراد و مخاطبین ندارند. بنابراین بهترین راه پیش رویتان این است گه آیفون خود را تعویض کنید و به جای آن یک گوشی اندروید یا آیفون جدیدتر بخرید که حداقل از iOS 7 بهره‌مند باشد. مطمئنا آیفونی که دیگر آپدیت های iOS را بیشتر از نسخه ششم آن دریافت نمی‌کند، گوشی نیست که خیلی در این دوره به دردتان بخورد و بهتر است دیر یا زود به فکر تعویض آن باشید. این بهترین راهی است که شما را قادر به بلاک کردن مخاطبین و شماره های گوشی می‌کند.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید