عکاسی

نحوه عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای ( 7 نکته برای عکاسی )

اگر می‌خواهید با گوشی موبایلتان عکس های حرفه‌ ای و خاص ضبط کنید توصیه داریم این مقاله اختصاصی را از دست ندهید و حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید. در این مقاله قصد داریم به آموزش عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای بپردازیم و به ترفند های مهمی اشاره داشته باشیم که با توجه به آن ها قادر به ضبط عکس های جالب تر و زیباتر با موبایلتان خواهید بود. بنابراین با مجله تکنولوژی همراه باشید.

1) عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای : استفاده از خطوط راهنما

در عکسبرداری یک قانون بسیار مهم وجود دارد که اصطلاحا به آن قانون یک سوم گفته می‌شود. این قانون مربوط به کادربندی درست و مناسب است و به سبب آن همیشه (به غیر از موارد خاص) باید در کادربندی عکس ها بستری ایجاد شود که یک سوم کادر توسط سوژه اصلی عکس احاطه گردد و دو سوم دیگر آن شامل سایر منظره موجود باشد. به بیان دیگر کادربندی درست زمانی رخ می‌دهد که یک سوم کل مساحت و فضای کادر توسط سوژه اصلی در بر گرفته شود. اگر مقداری در این کادربندی و رعایت قانونی یک سوم اختلال ایجاد شود، عکس ضبط شده جذابیت خود را از دست می‌دهد. برای درک بهتر این قانون به عکس زیر دقت کنید.

Professional mobile photography

البته قانون یک سوم اینطور نیست که همیشه ثابت و یکسان باشد و در برخی مواقع عکاس بنا به سلیقه شخصی خودش می‌تواند تغییراتی هم در کادربندی ایجاد کند و نسبت های مد نظرش را در عکس ضبط شده پیاده سازی نماید اما عموما با رعایت این قانونی بهترین نتیجه استاندارد قابل دستیابی خواهد بود. در اپلیکیشن دوربین اغلب گوشی های موبایل امکان ایجاد خطوط راهنما برای رعایت قانونی مذکور ارائه شده است. این قابلیت در دوربین ها با عنوان Grid Lines شناخته می‌شود و با فعالسازی آن شما می‌توانید خطوط راهنمایی را روی صفحه گوشی ایجاد کنید که در حین عکسبرداری به رعایت قانون یک سوم و کادربندی بهتر کمک می‌کنند. پس اگر به دنبال عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای هستید، همیشه به کادربندی درست اهمیت دهید و سعی داشته باشید که از قانون یک سوم و خطوط راهنمای اپلیکیشن دوربین استفاده به عمل آورد.

2) تا حد امکان فضای اضافه را از تصویر حذف کنید!

یکی دیگر از نکات کلیدی که باید در آموزش عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای به آن اشاره داشته باشیم مربوط به حذف فضای اضافه و بخش هایی از تصویر می‌شوند که در عکس نامنظمی به وجود می‌آورند و منجر به کاهش جذابیت آن می‌شوند. این مسئله هم می‌تواند به نوعی با کادربندی صحیح و روشی که در ترفند اول اشاره داشته ارتباط داشته باشد اما در برخی مواقع حتی اگر قانون یک سوم و کادربندی درست را رعایت کنید هم ممکن است در منظره پیش رو فضای اضافه و یکنواخت ایجاد شود که توصیه داریم در اینگونه مواقع منظره رو تغییر دهید و از یک منظره بهتر برای ضبط عکس استفاده نمایید. برای درک بهتر منظور ما از حذف فضای اضافه و یکنواخت در عکس ها به تصویر زیر دقت کنید.

Professional mobile photography

اگرچه در عکس فوق قانون یک سوم تقریبا به درستی رعایت شده اما با این حال عکس جذابیتی ندارد و فضای اضافه آن به قدری زیاد است که منجر به ایجاد حالتی یکنواخت در عکس می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید دوربین را به سوژه اصلی عکس نزدیک تر کنید تا مساحت فضای یکنواخت و اضافه آن کمتر شود. همچنین تغییر فضای پس زمینه و انتخاب یک منظره بهتر هم می‌توانید رویکرد مناسبی باشد. پس همیشه برای عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای به فضای اضافه‌ای که پشت سوژه اصلی عکس قرار دارد دقت کنید و سعی داشته باشید کادربندی خود را به گونه‌ای انجام دهید که فضای اضافه و یکنواخت در تصویر ایجاد نشود. این مسئله از مهمترین نکات موجود برای ضبط عکس های خوب و حرفه‌ای محسوب می‌شود.

3) عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای : به دنبال زوایای خاص باشید!

مسئله‌ای که در این بخش از آموزش عکاسی با موبایل معرفی می‌کنیم در واقع ترفندی است که بیشتر به خلاقیت شما بستگی دارد! هر چقدر ذهن خلاق تری داشته باشید در پیاده سازی این تکنیک هم موفق تر خواهید بود. اغلب افراد همیشه از زوایای تکراری به ضبط عکس با دوربین می‌پردازند، در حالی که گاها تغییر در این رویه و ضبط عکس با زوایای خاص می‌تواند منجر شود که عکس های هنری و بسیار جذابی قابل ثبت باشند. برای مثال به عکس زیر نگاه کنید. اینم عکس ساده تصویر یک هواپیما در آسمان را از زاویه‌ای کاملا متفاوت و خاص نشان می‌دهد و عکاس سعی کرده حالتی ایجاد کند که لنز دوربین وی دقیقا هم راستا با هواپیما قرار داشته باشد.

مرتبط: چگونه یک عکس پرتره خوب و عالی بگیریم

به همین سادگی می‌توان با کمی تفکر عکس های بسیار زیبا، جذاب و خاصی را ضبط کرد و با تغییر زوایای عکسبرداری به خلق آثار هنری بهتر پرداخت. توصیه داریم گاها برای دستیابی به بهترین نتیجه کمی فرارتر از حالت عادی عمل کنید و سعی در ایجاد زاویه تصویر بهتر و متمایز داشته باشید.

4) به انعکاس ها دقت کنید!

یکی از عوامل طبیعی که می‌تواند در ضبط عکس های خاص بسیار موثر باشد مربوط به انعکاس تصویر می‌شود. برای مثال به عکس زیر و حالتی که انعکاس تصویر روی دیوار بر روی زمین و آب موجود در آن ایجاد کرده دقت کنید. این انعکاس منجر به بوجود آمدن یک منظره خاص شده که عکسبرداری از آن می‌تواند بسیار جالب باشد. انعکاس های این چنینی در طبیعت و مکان های مختلف ممکن است به وجود آیند. به عنوان مثال در خیلی از مواقع می‌توان یک انعکاس این چنینی را در ویترین یک فروشگاه یا هر جای دیگری هم مشاهده کرد. بنابراین همیشه به انعکاس هایی که بنا به دلایل مختلف در محیط اطراف رخ می‌دهند دقت کنید، چون گاها مناظر بسیار جذابی را به وجود می‌آورند.

Professional mobile photography

5) عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای : به خطوط ها دقت کنید

در برخی از منظره های خاص ممکن است خطوطی وجود داشته باشند که هدایت کننده چشم بیننده به یک بخش خاص تصویر شوند. به این خطوط اصطلاحا خطوط هادی گفته می‌شود و عکسبرداری از مناظر خاصی که این نوع خطوط ارتباطی در آن ها وجود دارد می‌تواند منجر به ایجاد تصاویر هنرمندانه و بسیار خاصی شود. توجه به این ترفند یکی از مهمترین بخش های آموزش عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای است و باید به آن اهمیت ویژه‌ای داده شود. برای درک بهتر موضوع به دو عکسی که در بخش زیر ارائه شده‌اند دقت کنید. در این دو عکس یک مسیر خاص توسط خطوط راهنمای داخل تصویر برای کاربر نمایش داده شده‌اند و زاویه عکسبرداری به گونه‌ایست که این مسیر در نگه اول به چشم کاربر می‌آید و بدین ترتیب یک عکس هنری ثبت می‌شود. دقت داشته باشید که خطوط هادی همیشه خط راست نیستند و گاها می‌توانند اشیای مختلفی باشند که در یک منظره به صورت طبیعی یا دستی قرار داده می‌شوند.

Professional mobile photography

6) بازی با رنگ ها!

یکی از جالب ترین و بهترین ترفند هایی که می‌توانید از آن برای خلق عکس های هنری با دوربین موبایل استفاده کنید مربوط به بازی کردن با رنگ ها می‌شود. همیشه اینطور نیست که عکس های رنگی زیباتر از عکس های سیاه و سلفی باشند یا عکس هایی که شدت رنگ کنتراست آن ها بیشتر است واقع‌گرایانه و زیباتر از عکس های با کنتراست کمتر به نظر برسند. گاها می‌توان با توجه به این موضوع و استفاده از فیلترهای خاص عکس هایی ضبط کرد که واقعا زیبا هستند. به عنوان مثال به عکس زیر نگاه کنید که در آن توسط یک افکت ساده سوژه اصلی عکس رنگی باقی مانده و مابقی بخش های آن سیاه و سفید هستند.

برای پیاده سازی این تکنیک می‌توانید از اپلیکیشن های خاصی هم استفاده کنید که بدین منظور ارائه شده‌اند. یکی از جالب ترین برنامه هایی که در این راستا ارائه شده و عکس فوق هم توسط آن ضبط شده، برنامه Touch Color است که به کاربر اجازه می‌دهد بخش هایی از عکس و منظره را بنا به تمایل شخصی خودش رنگی نگه دارد و بخش های دیگری از آن را سیاه و سفید کند. در نظر داشته باشید که سیاه و سفید کردن بخش هایی از تصویر فقط یکی از متدهای موجود برای دستیابی به افکت های جالب است و بازی کردن با رنگ ها می‌تواند به شیوه های مختلفی منجر به ضبط عکس های هنرمندانه شود. سعی کنید از اپلیکیشن هایی که به هر نحوه این قابلیت را ارائه می‌کنند استفاده کنید.

7) از فلش استفاده نکنید!

یکی دیگر از نباید های مهم در عکاسی با موبایل مربوط به عدم استفاده از چراغ فلش می‌شود. متاسفانه چراغ فلش دوربین گوشی های موبایل عموما منجر به ایجاد یک حالت نوری نه چندان جالب و واقع‌گرایانه خواهد شد که کیفیت عکس و زیبایی آن را از بین می‌برد. اگر دوربین موبایل شما از حالت اختصاصی عکسبرداری در شب (Night Mode) پشتیبانی می‌کند، از این حالت برای ضبط عکس در محیط های تاریک و شب استفاده کنید و تا حد ممکن از چراغ فلش دوربین استفاده به عمل نیاورید.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید