اندروید

جالب ترین ترفند های Developer Options اندروید

در سیستم عامل اندروید یک منوی پنهان با نام دولوپر آپشنز (Developer Options) ارائه شده که شامل گزینه های خاصی برای شخصی سازی هرچه بیشتر تنظیمات و عملکرد گوشی یا تبلت می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به آموزش جالب ترین ترفند های Developer Options اندروید بپردازیم.

آموزش فعال کردن Developer Options

همانطور که گفتیم گزینه دولوپر آپشنز در حالت عادی پنهان است و در منوی تنظیمات گوشی و تبلت های اندرویدی نمایش داده نمی‌شود. برای فعالسازی این گزینه باید اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • وارد منوی Settings گوشی شوید.
  • گزینه About Phone را انتخاب نمایید.
  • گزینه Software Information را انتخاب کنید.
  • گزینه More را انتخاب نمایید.
  • به سمت پایین صفحه اسکرول کنید و گزینه Build Number را بیابید، هفت مرتبه پشت سر هم بر روی گزینه ضربه لمسی بزنید.

مشاهده خواهید کرد که یک پیغام پاپ آپ نمایان می‌شود و از فعال شدن گزینه Developer Options خبر می‌دهد. حالا به همان منوی Settings مراجعه کنید و به سمت پایین صفحه اسکرول نمایید. می‌بینید که گزینه Developer Options در این صفحه نمایان شده است. می‌توانید با لمس این گزینه وارد منوی آن شوید. در ادامه شما را با بهترین ترفند های Developer Options آشنا خواهیم کرد.

بهترین ترفند های Developer Options اندروید

گزینه های بسیار مختلف و متعددی در منوی دولوپر آپشنز اندروید ارائه شده‌اند که هر کدام می‌توانند کارایی منحصر به فردی داشته باشند و تغییرات خاصی را در عملکرد دستگاه ایجاد کنند. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی برخی از جالب ترین و بهترین ترفند های موجود در این منوی کاربردی بپردازیم. بنابراین با فروشگاه اینترنتی هدف و ادامه این مطلب همراه باشید.

ترفند اول: روشن نگه داشتن نمایشگر در حین شارژ

در منوی دولوپر آپشنز یک گزینه تحت عنوان Stay awake قرار داده شده که در برخی مواقع می‌تواند بازده عالی داشته باشد. تا به حال شده بخواهید گوشی خود را به شارژ بزنید و آن را در گوشه‌ای رها سازید و صفحه نمایش آن روشن باقی بماند تا بتوانید تغییرات خاص یک اپلیکیشن، گیم و غیره یا نوتیفیکیشن هایی که دریافت می‌کنید را سریعا ببینید؟ با استفاده از گزینه Stay awake انجام این کار امکانپذیر خواهد شد چون وقتی این گزینه فعال شود با اتصال گوشی به شارژر، صفحه نمایش دستگاه روشن می‌ماند و خاموش نخواهد شد. بدین ترتیب شما می‌توانید به طور کامل بر گوشی خود نظارت داشته باشید. البته فراموش نکنید که فعال بودن این گزینه می‌تواند منجر به کاهش سرعت شارژ شدن باتری دستگاه شود و از سمت دیگر مقدار گرمای تولید شده در حین شارژ را هم افزایش دهد. استفاده از گزینه Stay awake عموما فقط در شرایط خاص بسیار کاربردی خواهد بود.

ترفند دوم: محدود کردن تعداد اپلیکیشن های پس زمینه

یکی از جالب ترین و بهترین ترفند های Developer Options مربوط به لیمیت یا محدود کردن فعالیت اپلیکیشن ها در پس زمینه می‌شود که به واسطه فعالسازی و استفاده از گزینه Background Process Limit قابل استفاده خواهد بود. حتما می‌دانید که اغلب اپلیکیشن های نصب شده در گوشی شما زمانی که اجرا نشده باشند هم در پس زمینه دستگاه فعال هستند و به بروز رسانی اطلاعات خود می‌پردازند. این مسئله منجر به مصرف شدن شارژ باتری خواهد شد و در برخی مواقع می‌تواند رم گوشی را تحت فشار قرار داده و لگ و تاخیرهایی در عملکرد دستگاه به وجود آورد. با استفاده از گزینه Background Process Limit می‌توانید برای تعداد برنامه هایی که در پس زمینه امکان فعال بودن داشته باشند محدودیت ایجاد کنید.

به عنوان مثال می‌توانید تنظیمات این بخش را به گونه‌ای انتخاب کنید که فقط 4 برنامه در پس زمینه دستگاه قابلیت اجرا و فعالیت داشته باشند یا تنظیمات آن را به گونه‌ای در نظر بگیرید که اصلا هیچ اپلیکیشنی در پس زمینه قابلیت فعال بودن نداشته باشد و اپلیکیشن های موبایل شما فقط زمانی فعال شوند که آن ها را اجرا کرده‌اید و در آن ها پرسه می‌زنید. استفاده از این حالت می‌تواند به شدت به افزایش قدرت شارژدهی باتری گوشی کمک کند اما از سمت دیگر ممکن است منجر به از دست رفتن برخی نوتیفیکیشن ها و اعلان های مهم برای اپلیکیشن هایی مثل ایمیل، تلگرام، واتساپ و غیره شود.

ترفند سوم: تقویت قدرت گرافیکی با گزینه Force 5x MSAA

اگر علاقمند اجرای بازی های سنگین اندرویدی هستید و از گوشی برای بازی کردن استفاده می‌کنید و می‌خواهید پتانسیل پردازنده گرافیکی دستگاه را افزایش دهید و تجربه بهتری در هنگام بازی کردن از گوشی دریافت کنید، گزینه Force 4x MSAA به شما کمک خواهد کرد. فعالسازی این گزینه منجر به افزایش کیفیت عملکرد گرافیکی دستگاه در OpenGL ES 2.0 می‌شود و به نوعی پتانسیل پردازنده گرافیکی موبایلتان را افزایش می‌دهد. البته فعال کردن این گزینه معایبی هم دارد که شامل خالی شدن زودتر شارژ باتری و داغ شدن احتمالی بدنه دستگاه می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید بازده و پتانسیل گرافیکی گوشی خود را افزایش دهید گزینه Force 3x MSAA را فعال نمایید. این گزینه یکی از جالب ترین ترفند های Developer Options است.

ترفند چهارم: بهینه سازی سرعت انیمیشن ها

شاید تا به حال دقت نکرده باشید اما در گوشی و سیستم عامل اندروید آن انیمیشن هایی دائما در حال اجرا هستند. به عنوان مثال وقتی یک نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید این نوتیفیکیشن با یک الگوی بصری خاصی نمایان می‌شود یا وقتی یک اپلیکیشن را اجرا می‌کنید یا از آن خارج می‌شوید یک الگوی بصری خاصی به تصویر کشیده می‌شود و منجر به اجرای برنامه یا بستن آن می‌شود. یکی از جالب ترین ترفند های Developer Options این است که امکان تنظیم سرعت این انیمیشن ها و حتی غیر فعال کردن کامل آن ها را در اختیارتان قرار می‌دهد. غیر فعالسازی کامل این انیمیشن ها و جلوه های بصری سبب خواهد شد که شارژ باتری گوشی شما بیشتر حفظ شود و سرعت عمل دستگاه هم حداقل از دید کاربر افزایش یابد اما از سمت مقابل زیبایی بصری را در حین تعامل با دستگاه از بین می‌برد.

علاوه بر امکان فعال و غیر فعال کردن گزینه Animations می‌توانید سرعت انیمیشن های رابط گوشی خودتان را هم از طریق منوی دولوپر آپشنز تغییر دهید. به عنوان مثال می‌توانید سرعت انیمیشن های را 2، 3 یا 4 برابر کنید یا سرعت آن ها را به یک دوم، یک سوم یا کمتر کاهش دهید. برای افزایش و کاهش سرعت انیمیشن ها و جلوه های بصری گوشی اندرویدی خود باید از گزینه های Window animation scale و Transition animation scale استفاده کنید. در حالت نرمال این دو گزینه روی حالت 1x قرار دارند. می‌توانید گزینه های مربوط به هر کدام از این دو بخش را تغییر دهید و وضعیت عملکرد گوشی را بررسی کنید و نهایتا بهترین شرایط را در اسمارتفون اندرویدی خودتان لحاظ کنید. برای به حداقل رساندن مصرف شارژ باتری گزینه Animations را به طور کامل غیر فعال کنید.

ترفند پنجم: بررسی سرویس های در حال اجرا و شناسایی موارد پرمصرف

یکی دیگر از جالب ترین ترفند های Developer Options مربوط به امکان مشاهده لیست سرویس های در حال اجرای دستگاه می‌شود که با گزینه Running Services مشخص خواهد شد. این گزینه تقریبا شبیه به همان بخش Task Manager سیستم عامل ویندوز است که لیستی از اپلیکیشن ها و سرویس های در حال اجرای دستگاه را ارائه می‌کند. در این بخش علاوه بر نمایش لیست اپلیکیشن ها و سرویس های در حال اجرا، ظرفیت رمی که هر کدام از آن ها اشغال می‌کنند هم نمایش داده می‌شود. منوی مذکور به شما این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن های پر مصرف که بخش عظیمی از رم گوشی توسط آن ها اشغال شده را غیر فعال کنید. بنابراین گزینه Running Services هم از آن دسته گزینه هایی است که توصیه داریم حتما در منوی تنظیمات دولوپر آپشنز گوشی به آن نیم نگاهی داشته باشید.

ترفند ششم: تنظیم لوکیشن جعلی

با استفاده از گزینه‌ای که با عنوان Mock Location در منوی تنظیمات دولوپر آپشنز ارائه شده می‌توانید موقعیت مکانی خودتان را به منطقه خاصی که مورد نظرتان است تغییر دهید و بدین ترتیب بدون هیچ محدودیتی به وبگردی و استفاده از سرویس های مختلف بپردازید. بدین منظور ابتدا لازم است یک اپلیکیشن خاص مثل اپلیکیشن Fake GPS را از گوگل پلی استور (Google Play Store) دانلود و روی گوشی نصب کنید. سپس به منوی Developer Options مراجعه کرده و گزینه Select a mock location app را انتخاب نمایید و برنامه Fake GPS را برای این قسمت برگزینید. مشاهده خواهید کرد که اپلیکیشن Fake GPS اجرا می‌شود. حالا موقعیت مکانی خود را روی منطقه‌ای می‌خواهید قرار دهید و تنظیمات اعمال شده را ذخیره کنید. بدین ترتیب موقعیت مکانی گوشی شما روی آن منطقه انتخاب شده تنظیم می‌شود و دسترسی شما به سرویس هایی که قبلا بنا به مسائل مرتبط با موقعیت مکانی مسدود بودند آزاد خواهد شد.

ترفند هفتم: اجبار تغییر اندازه اپلیکیشن ها و اجرا در حالت اسپلیت اسکرین

حتما با قابلیت اسپلیت اسکرین (Slip Screen) آشنا هستید. این قابلیت سبب می‌شود که بتوانید دو اپلیکیشن را به طور همزمان در صفحه نمایش گوشی خود اجرا کنید و نمایشگر موبایل خود را به دو نیم تقسیم نمایید. قابلیت اسپلیت اسکرین در اندروید 6 مارشمالو به طور رسمی معرفی شد و از آن موقع به یکی از ویژگی های اصلی اندروید تبدیل شده است، اما متاسفانه همه اپلیکیشن ها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند و به نوعی قابلیت تطبیق خود در حالت نیم صفحه را ندارند. اگر از اپلیکیشن های این چنینی استفاده می‌کنید با فعال کردن گزینه Force Applications to be Resizable می‌توانید مشکل مذکور را برطرف سازید. با فعال کردن این گزینه تمام اپلیکیشن ها به صورت فورس شده یا اجباری تغییر سایر و اندازه را متحمل خواهند شد و بدین ترتیب می‌توانید همه برنامه های نصب شده روی دستگاه خود را در حالت اسپلیت اسکرین مورد استفاده قرار دهید.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید