اینستاگرام

چند نکته در مورد کلوز فرند ( Close Friends ) اینستاگرام

یکی از قابلیت های نسبتا جدیدی که در اپلیکیشن اینستاگرام ارائه شده، کلوز فرند یا Close Friends نام دارد. اما این قابلیت دقیقا چیست و چه کارایی دارد؟ در این مقاله می‌خواهیم بیشتر در رابطه با قابلیت کلوز فرند اینستاگرام صحبت کنیم و به معرفی چند نکته مهم مرتبط با آن بپردازیم. بنابراین با مجله تکنولوژی همراه باشید.

1. اعضای کلوز فرند اینستاگرام به طور دستی انتخاب می‌شوند!

انتخاب و اضافه کردن اعضایی که به عنوان دوستان درجه یک به لیست Close Friends اضافه می‌شوند باید به طور دستی و توسط خود کاربر انجام گیرد. پس به این صورت نیست که لیست دوستان نزدیک یا کلوز فرند هر کاربر به طور خودکار ایجاد شود. شما حتی می‌توانید در صورت عدم نیاز به این قابلیت، هیچ فردی را به لیست دوستان نزدیک خودتان اضافه نکنید. اگر مثل عکس فوق عبارت “0 Close Friends” را در پروفایل خودتان مشاهده کردید، بدان معناست که هنوز هیچ یک از فالوورهایتان از جانب شما به عنوان دوست نزدیک یا کلوز فرند انتخاب نشده‌اند.

2. اضافه کردن افراد به لیست Close Friends

اما یکی از مهمترین سوالاتی که احتمالا در ذهن شما هم به وجود آمده این است که چطور می‌توان مخاطب یا فالوور خاصی را به لیست Close Friends اضافه کرد؟ خوشبختانه انجام این کار خیلی ساده است. بدین منظور برنامه اینستاگرام را اجرا کرده و از تب زیرین صفحه به بخش پروفایل (Profile) بروید و آیکون سه خطی گوشه سمت راست و بالای صفحه را انتخاب نمایید. سپس گزینه Close Friends را انتخاب کنید. مشاهده خواهید کرد که لیست اعضای کلوز فرند اکانت شما نمایان می‌شود. برای اضافه کردن هر کاربر کافیست نام پروفایل وی را در فیلد جستجوی بالای صفحه تایپ کنید و پس از نمایان شدن پروفایلش، گزینه Add موجود در کنار نام وی را انتخاب نمایید. بدین ترتیب آن فرد به اعضای کلوز فرند اینستاگرام شما اضافه خواهد شد. بعد از اینکه لیست را مطابق با نیاز خودتان تدوین کردید، گزینه Done را از گوشه سمت راست و فوقانی صفحه انتخاب کنید تا تغییرات شما ذخیره شوند.

3. حذف افراد از لیست Close Friends

سوال بعدی که احتمالا در ذهنتان ایجاد شده مربوط به نحوه حذف کردن افراد از لیست کلوز فرند یا همان دوستان نزدیک (Close Friends) اینستاگرام می‌شود. انجام این کار هم خیلی ساده است. بدین منظور برنامه اینستاگرام را اجرا کرده و وارد پروفایلی شوید که می‌خواهید فرد خاصی از لیست کلوز فرندز آن حذف گردد. به تب پروفایل (آیکون با نماد آدمک) بروید و سپس آیکون سه خطی موجود در گوشه سمت راست و فوقانی صفحه را انتخاب کنید. گزینه Close Friends را لمس کنید تا لیست دوستان نزدیک شما نمایان شود. اگر دقت داشته باشید در کنار نام هر یک از دوستانی که در لیست کلوز فرندز شما قرار گرفته‌اند یک عبارت و آیکون با عنوان Remove ضمیمه شده است. با انتخاب این گزینه دستور حذف آن مخاطب از لیست کلوز فرند صادر می‌شود.

4. افراد حذف شده از کلوز فرند اینستاگرام متوجه این امر نمی‌شوند!

یکی دیگر از رایج ترین سوالاتی که در رابطه با حذف افراد از لیست Close Friends به ذهن کاربران می‌رسد مربوط به این می‌شود که آیا بعد از حذف کردن فردی از لیست دوستان نزدیک خود، آن فرد متوجه این امر می‌شود؟ به بیان دیگر اگر کسی را از لیست کلوز فرندز Instagram خود حذف کنیم، آیا از سمت اینستاگرام به او اطلاع رسانی خواهد شد؟ خوشبختانه پاسخ منفی است و با حذف افراد از لیست اعضای کلوز فرندز به آن ها اطلاع رسانی صورت نمی‌پذیرد، اما ممکن است آن فرد به تدریج و به مرور زمان خود به خود متوجه این امر شود، چون طبیعتا اگر شما استوری های زیادی را با Close Friends خود به اشتراک قرار می‌دادید و ناگهان مخاطب شما برای بازه زمانی طولانی استوری از سمت شما مشاهده نکند، شک خواهد کرد که از لیست دوستان نزدیکتان حذف شده باشد.

5. درخواست دادن برای اضافه شدن به Close Friends دیگران امکانپذیر نیست!

سوال و نکته بعدی مربوط به امکان ارائه درخواست اضافه شدن به لیست Close Friends دیگران می‌شود! به عنوان مثال تصور کنید یکی از فالوورهای شما تمایل دارد که به لیست دوستان نزدیکتان اضافه شود! آیا وی قادر خواهد بود درخواست اضافه شدن خود به این لیست را برایتان ارسال کند؟ پاسخ منفی است! هیچ راه مستقیمی در اینستاگرام برای ارائه درخواست این چنینی وجود ندارد و کاربران فقط می‌توانند از طریق دایرکت درخواست کنند که دیگران آن ها را به لیست دوستان نزدیک خود اضافه کنند و تصمیم گیرنده نهایی خود کاربر و صاحب اکانت اصلی خواهد بود. بنابراین امکان ارسال درخواست اضافه شدن به لیست کلوز فرند اینستاگرام دیگران وجود ندارد.

6. برای کسانی که به کلوز فرند اینستاگرام اضافه می‌شوند اعلان ارسال نمی‌شود!

خیلی از افراد تصور دارند که با اضافه کردن هر فرد به لیست دوستان نزدیک یا همان کلوز فرندز خود، مخاطب آن ها از اضافه شدن به لیست دوستان نزدیک وی مطلع می‌شوند در حالی که اصلا اینطور نیست و اینستاگرام همانگونه که در ازای حذف افراد از لیست کلوز فرندز هیچ اعلانی برایشان ارائه نمی‌کند، در ازای اضافه کردن افراد به لیست دوستانشان هم هیچ اعلانی را ارائه نخواهد کرد. بنابراین وقتی فالوورهایتان را به لیست Close Friends اینستاگرام پروفایل خود اضافه کنید آن ها از سمت اینستاگرام متوجه این امر نخواهند شد.

7. کدامیک از دوستان شما استوری هایتان را می‌بینند؟

 کلوز فرند اینستاگرام | Close Friends

یکی از قابلیت هایی که در استوری اینستاگرام ارائه شده مربوط به نمایش لیست افرادی می‌شود که استوری کاربر را مشاهده کرده‌اند. به عنوان مثال اگر شما هم اکنون پستی را به صورت استوری در پروفایل اینستای خود منتشر کنید و کاربری آن را مشاهده کند، نام وی در بخش زیرین استوری برای شما (صاحب استوری و اکانت) نمایش داده خواهد شد. اگر دوستان نزدیک یا Close Friends را بری اکانت اینستای خودتان تعریف کرده باشید، بخش اختصاصی با عنوان Close Friends هم در صفحه استوریتان قابل مشاهده خواهد بود که با انتخاب آن لیست افرادی را می‌بینید که جزو اعضای کلوز فرندز اکانت شما هستند و استوری شما را هم مشاهده کرده‌اند.

8. دیگران قادر به دیدن لیست دوستان نزدیک شما نیستند!

برخلاف فالوورها و فالویینگ های اکانت اینستاگرام، لیست دوستان نزدیک یا همان Close Friends توسط دیگر کاربران قابل رویت نیست و این لیست فقط توسط خود صاحب اکانت قابل مشاهده و مدیریت خواهد بود. بنابراین اعضای کلوز فرند اینستاگرام فقط و فقط مختص خود صاحب اکانت هستند و یک لیست کاملا شخصی به شمار می‌روند که هیچ کاربر دیگری قادر به مشاهده آن ها نیست.

9. ساخت استوری اختصاصی برای کلوز فرندز

یک قابلیت جالب در بخش ساخت استوری اینستاگرام ارائه شده که به موجب آن شما می‌توانید یک استوری را فقط با اعضای کلوز فرندز اکانت خود اشتراک گذاری کنید و از ارسال آن استوری برای تمام فالوورهایتان ممانعت به عمل آورید. برای انجام این کار کافیست بعد از مشخص کردن اعضای Close Friends یک استوری مثل حالت عادی ضبط یا انتخاب کنید و به جای انتخاب گزینه Your Story در مرحله آخر، گزینه Close Friends را انتخاب نمایید. بدین ترتیب استوری شما فقط برای افرادی ارسال و قابل مشاهده می‌شود که در لیست کلوز فرندز شما حضور داشته باشند.

 کلوز فرند اینستاگرام | Close Friends

10. تشخیص استوری معمولی از اختصاصی کلوز فرندز

زمانی که یک استوری به طور عمومی برای همه فالوورها منتشر شود، دایره اطراف آن به صورت قرمز رنگ خواهد بود و وقتی استوری باز شود، همه چیز نرمال و عادی به نظر می‌آید. اما زمانی که استوری به طور اختصاصی با اعضای کلوز فرندز اشتراک گذاری شده باشد، دایره اطراف آن سبز رنگ خواهد بود و با باز کردن استوری هم در گوشه سمت راست و فوقانی آن آیکون سبز رنگ Close Friends نمایان می‌شود. بنابراین اگر در لیست استوری های بالای پروفایل اینستاگرام شما استوری دیدید که دایره اطراف آن سبز رنگ بود یا بعد از باز کردن استوری در گوشه سمت راست و فوقانی آن آیکون سبز رنگ Close Friends را مشاهده کردید، مطمئن باشید که ارسال کننده استوری شما را به لیست دوستان نزدیک خود اضافه کرده است و شما در حال مشاهده یک استوری اختصاصی هستید که او فقط با اعضای کلوز فرند اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته است.

 کلوز فرند اینستاگرام | Close Friends

11. فهمیدن حذف شدن از کلوز فرند اینستاگرام کاربران با بررسی دایره پیرامون استوری آن ها!

همانطور که گفتیم وقتی یکی از دوستانتان شما رو به لیست Close Friends اینستاگرام خود اضافه کند و استوری را برای اعضای این لیست ارسال نمایند، نوار اطراف دایره استوری وی برای شما سبز رنگ نمایش داده می‌شود چون شما در لیست دوستان نزدیک وی هستید و آن استوری خاصی برای اعضای Close Friends ارسال شده است. بنابراین شما با دیدن این نوار سبز رنگ متوجه خواهید شد که در لیست دوستان نزدیک یا همان Close Friends آن فرد قرار دارید. حال اگر بعد از مدتی دایره پیرامون استوری های همان مخاطب به رنگ قرمز تغییر یابند و دیگر سبز رنگ نباشند و این روال چندین چند بار تکرار شود، احتمالا آن مخاطب شما را از لیست کلوز فرندز خود حذف کرده است.

البته در نظر داشته باشید که دیدن استوری های با دایره قرمز رنگ صرفا و مطلقا به معنای حذف شدن شما از لیست کلوز فرندز مخاطب مورد نظر نیست، بلکه در برخی مواقع ممکن است آن کاربر به جای اشتراک گذاری استوری اختصاصی با Close Friends خود یک استوری معمولی و عمومی را به اشتراک گذاشته باشد که در این حالت دایره پیرامون استوری وی علیرغم اینکه شما در لیست کلوز فرند وی حضور دارید به صورت قرمز به تصویر کشیده می‌شود.

12. ساخت هایلایت در استوری های اختصاصی کلوز فرندز

استوری هایی که به طور اختصاصی برای کلوز فرندز ارسال می‌شوند هم قابلیت هایلایت شدن (Highlight) شدن و اضافه شدن به لیست این بخش را دارند. هایلایت در واقع لیستی از استوری های کاربر است که به شکل یک آرشیو دائمی در پروفایل وی ذخیره شده و قابل رویت خواهد بود. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد مربوط به این می‌شود که استوری های اختصاصی ارسال شده برای کلوز فرند اینستاگرام در صورتی که هایلایت شوند فقط و فقط توسط کلوز فرندز شما قابل رویت خواهند بود و فالوورهای عادی قادر به دیدن این هایلایت ها نیستند. بنابراین می‌توان استوری های اختصاصی ارسال شده برای Close Friends اینستاگرام را هم هایلایت کرد و این استوری ها بعد از هایلایت شدن فقط برای اعضای کلوز فرندز شما قابل رویت خواهند بود.

 کلوز فرند اینستاگرام | Close Friends

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید