برنامه ها و برنامه های وب

پسوند فایل (File Extension) چیست؟ (معرفی پسوند همه فایل ها)

پسوند پرونده یا پسوند نام پرونده ، پسوندی در انتهای پرونده رایانه است. بعد از اسم فایل می آید و معمولاً دو یا چهار کاراکتر است. اگر تاکنون سندی را باز کرده اید یا تصویری را مشاهده کرده اید ، احتمالاً متوجه این حروف در انتهای پرونده خود شده اید.

پسوندهای پرونده توسط سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرد تا مشخص کند چه برنامه هایی با چه نوع پرونده ای مرتبط هستند – به عبارت دیگر ، با دوبار کلیک بر روی پرونده ، چه برنامه ای باز می شود. به عنوان مثال ، پرونده ای با نام “awesome_picture.jpg” دارای پسوند پرونده “jpg” است. به عنوان مثال وقتی آن پرونده را در ویندوز باز می کنید ، سیستم عامل به دنبال هر برنامه ای است که با پرونده های JPG مرتبط باشد ، آن برنامه را باز کرده و پرونده را بارگیری می کند.

انواع پسوندهای فایل چیست؟

انواع مختلفی از پسوندهای پرونده وجود دارد – که موارد زیادی برای فهرست کردن در یک مقاله وجود دارد – اما در اینجا چند نمونه از پرونده های متداول پرونده هایی که ممکن است در رایانه خود مشاهده کنید وجود دارد:

  • DOC / DOCX:   یک سند Microsoft Word است. DOC پسوند اصلی بود که برای اسناد ورد مورد استفاده قرار می گرفت ، اما مایکروسافت با معرفی Word 2007 قالب را تغییر داد. اسناد Word اکنون بر اساس قالب XML ساخته شده اند ، از این رو “X” در انتهای پسوند اضافه می شود.
  • XLS / XLSX: – صفحه گسترده مایکروسافت اکسل.
  • PNG: فرمت فایل تصویری.
  • HTM / HTML:  قالب HyperText Markup Language برای ایجاد صفحات وب بصورت آنلاین.
  • PDF:   قالب سند قابل حمل توسط Adobe ایجاد شده و برای حفظ قالب بندی در اسناد توزیع شده استفاده می شود.
  • EXE: فرمت اجرایی مورد استفاده برای برنامه هایی که می توانید اجرا کنید.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که انواع پرونده هایی وجود دارد که ذاتاً خطرناک هستند و می توانند خطرناک باشند . به طور معمول ، اینها فایلهای اجرایی هستند که می توانند انواع خاصی از کد را هنگام باز کردن آنها اجرا کنند. آن را ایمن پخش کنید و فایلها را باز نکنید مگر اینکه از یک منبع معتبر آمده باشد.

مرتبط: نحوه تبدیل یک صفحه اکسل به صورت پی دی اف ( PDF )

در صورت تغییر پسوند پرونده چه اتفاقی می افتد؟

در ویندوز ، اگر پسوند پرونده را حذف کنید ، ویندوز دیگر نمی داند با آن پرونده چه کار کند. وقتی می خواهید پرونده را باز کنید ، ویندوز از شما می پرسد که از چه برنامه ای می خواهید استفاده کنید. اگر پسوند را تغییر دهید – بگویید نام فایلی را از “coolpic.jpg” به “coolpic.txt” تغییر نام می دهید – ویندوز سعی می کند فایل را در برنامه مرتبط با پسوند جدید باز کند ، یا پیام خطا دریافت می کنید یا پرونده ای باز ، اما بی فایده. در این مثال ، Notepad (یا ویرایشگر متن پیش فرض شما) پرونده “coolpic.txt” ما را باز کرد ، اما این فقط یک متن آشفته از متن است.

به همین دلیل ، ویندوز هر زمان که می خواهید پسوند پرونده ای را تغییر دهید به شما هشدار می دهد و باید اقدام را تأیید کنید.

اگر از macOS استفاده می کنید ، اتفاق مشابهی رخ می دهد. اگر بخواهید پسوند پرونده را تغییر دهید ، همچنان پیام هشدار دریافت می کنید.

اگر پسوند را به مورد دیگری تغییر دهید ، macOS سعی می کند فایل را در برنامه مرتبط با پسوند جدید باز کند. یا ، یک پیام خطا یا یک پرونده مبهم دریافت خواهید کرد – درست مثل ویندوز.

آنچه با ویندوز متفاوت است این است که اگر بخواهید پسوند پرونده را در macOS (حداقل در Finder) حذف کنید ، macOS فقط همان پسوند را با استفاده از داده های نوع MIME فایل ، به عقب اضافه می کند.

اگر واقعاً می خواهید نوع پرونده را تغییر دهید – مثلاً می خواهید تصویری را از قالب JPG به PNG تغییر دهید – لازم است از نرم افزاری استفاده کنید که در واقع می تواند پرونده را تبدیل کند.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید