مهاجرت

شرایط اقامت ترکیه 2020 و انواع روش مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت

مهاجرت به ترکیه و مزایا و معایب آن

مهاجرت به ترکیه یک شبه اتفاق نمی افتد . دلایل بسیاری کنار هم میایند تا آدمیزاد تصمیم به مهاجرت بگیرد . وقتی مصمم شد که جلای وطن کند ، اولین سوال اینست که ” کجا بهترین گزینه است ؟”
قطعا” هرکسی بنا بر دلایل شخصیی که برای مهاجرت دارد ، کشورهای مختلفی را مد نظر قرار میدهد. اگر شما برای تحصیل مهاجرت میکنید ، دنبال کشورهایی با رتبهء بالای دانشگاهی خواهید گشت . اگر به قصد سرمایه گذاری میروید ، کشورهایی با اقتصاد باز مناسب شما هستند و اگر ……………..
تنها چیزی که در پروسه مهاجرت قطعی است ، این است که کشور مقصد تمام آنچه که شما نیاز دارید را به شما نخواهد داد و به قول معروف باید سبک و سنگین کرد . اگر مزایا بیشتر از معایب بود ، انتخاب آنجا عاقلانه است .
برای بسیاری از ما که مهاجرت به ترکیه را انتخاب کردیم ، دلایل مشترکی وجود دارد که با شما در میان میگذاریم .

مهاجرت به ترکیه

نزدیکی به ایران یکی از دلایل اصلی مهاجرت به ترکیه

اولین دلیل ولی نه لزوما” اصلی ترین انتخاب ترکیه به عنوان مقصد مهاجرت ، نزدیکی به ایران است . اگر شما تصمیم بگیرید ۵ ساعت دیگر در تهران باشید، سریعتر به نتیجه خواهید رسید تا دوستتان اگر بخواهد از جنت آباد به تهران پارس برسد !!!!! روزی چندین پرواز در ساعات مختلف برای چندین شهر ایران وجود دارد که دسترسی سریع را ممکن میکند . شرکتهای هواپیمایی ترکیه و ایران دائما” در این مسیر در حال تردد هستند . بنابراین دلتنگیها کمرنگ تر و کارهای ضروری در اسرع وقت انجام میشوند . خانواده ها بیشتر فرصت دیدار از هم را دارند و به خصوص که مشکلات دعوتنامه و صدور ویزا و صف سفارت و تشکیل پرونده و هزاران مشکل دیگر وجود ندارد . البته اگر قصد دارید که از دید و بازدیدهای فامیلی فرار کنید ، سعی کنید آدرس خود را با آشنایان مورد نظر در میان نگدارید ، چرا که مسافرت به ترکیه همیشه در اولویت لیست سفرهای خارجی دوستان است !!!

مرتبط: چگونگی مهاجرت به کشور کره ی جنوبی از طریق راه های مختلف

تجارت آزاد در ترکیه

بسیاری از ایرانیان مقیم ترکیه ، به این دلیل مهاجرت به ترکیه را انتخاب کرده اند که قصد تجارت و داد و ستد با دنیای آزاد و سرمایه گذاری در ترکیه را دارند . از آنجاییکه تحریمها در اقتصاد ایران تاثیرات ناگواری گذاشته و متاسفانه سیاستهای ضعیف مدیریتی راهگشای حل مشکلات تجار ایرانی نیست ، بنابراین بازرگانان زیادی تصمیم گرفتند که زمینهء تجارت و کسب و کار خود را در ترکیه گسترش بدهند و بتوانند با استفاده از اقتصاد باز ترکیه و دسترسی به منابع مالی و تجاری با دنیا ، تجارت پررونق و سرمایه گذاری امن را در اینجا تجربه کنند . گروهی از این تجار ، حتی از پشتیبانی دولت ترکیه برای تجارت خارجی برخوردار هستند و در کار و صنعت خود بسیار موفق . کم نیستند دوستانی که با آگاهی از قوانین تجاری و مالی ترکیه ، شرکتها و کارخانجات موفق و پرسودی را راه اندازی کرده اند و از بازگانان به نام در زمینه کاری خودشان هستند . اگر علاقه مند به اخبار اقتصادی باشید ، میدانید که ترکیه به دلیل نقطه اتصال شرق به غرب دنیا بودن ، و قرار گرفتن در وسط شاهراه تبادل کالا در جهان و به خصوص امنیت مالی بالایی که دارد ، از محبوب ترین کشورها برای سرمایه گذاری و تجارت بخصوص برای اروپاییهاست . سیاست اقتصادی ترکیه ، همگامی و تبادل پایدار با دنیا است و به همین دلیل برندهای معروف دنیا در ترکیه چندین پایگاه دارند . صادرات ترکیه سالهاست که رتبه های نخست جهانی را در بسیاری از زمینه ها دارد .

فرهنگ نزدیک ترکیه و ایران

شاید برای بسیاری از مهاجرین در دنیا ، کنار آمدن با فرهنگ غریب و ناآشنای کشور مقصد ، سخت ترین کار باشد اما اینجا در ترکیه ، شما رسوم و سنتهای آشنایی را لمس میکنید که با آنها بزرگ شده اید و برایتان عجیب نیست . ممکن است ما به عنوان یک ایرانی متجدد، بعضی از سنتهای قدیمی خودمان را دوست نداشته باشیم اما حُسن بزرگ مهاجرت به ترکیه در این است که در ترکیه کسی به دیگری کاری ندارد و هرکسی آزاد است تا به آنچه دلش میخواهد بپردازد . بطور مثال در شب عاشورا در ترکیه ، با وجود سنی بودن اکثریت ، شما میتوانید مساجدی را پیدا کنید که مراسم مخصوص به این شب را دارند در حالیکه دیگران ممکن است در یک کلوپ شبانه مشغول تفریح باشند . ترکیه گرچه در قانون اساسی خود سکولار است اما کشوری است با اعتقادات مذهبیی که دست و پاگیر نیستند . تمام تفکرات مذهبی و غیر مذهبی محترم شمرده میشوند . در ماه رمضان جشنهای زیبایی برپاست و سنت نذری دادن رواج زیادی دارد اما در تمام محله ها بزم و پایکوبی به راه است و مسلمان و مسیحی کنار هم میرقصند .در ترکیه احترام به انسانها و حیوانات نمود بارزی دارد و کمتر کسی تجربهء برخورد نژاد پرستانه در این کشور داشته است . ترکها بسیار مهمان نواز و حمایتگر هستند و با مهاجرین به ترکیه دوست و همراه هستند.

مهاجرت به ترکیه برای تحصیل

تحصیل در ترکیه ، دلیل مهاجرت بسیاری از هموطنان به اینجا است . بیراه است اگر بگوییم دانشگاهها در سطح هاروارد و آکسفورد و استنفورد هستند اما کیفیت علمی بسیاری از دانشگاههای ترکیه در سالهای اخیر روند رو به رشد زیادی داشته و رتبهء علمی این کشور رو به صعود است . همچنین در مقاطع تحصیلی ، مدارس ترکیه کیفیت آموزشی بسیار مناسبی دارند و شما میتوانید انتخاب کنید که فرزندتان تحت آموزشهای سنگین و دقیقتر قرار بگیرد و یا سالهای تحصیل را به شادی بیشتر بگذراند . مدارس دولتی امکانات بسیار خوبی دارند و از آموزشهای معتبر و با کیفیتی برخوردار هستند اما چنانچه مایل به امکانات فوق برنامهء بیشتری باشید میتوانید در مدارس خصوصی آنچه را لازم دارید دریافت کنید. همچنین در دانشگاهها و بخصوص دانشگاههای دولتی ترکیه امکانات آموزشی مطابق با استانداردهای جهان و بسیار با کیفیت ارائه میشود . دانشگاهها محلی برای لذت بردن از تحصیل و رشتهء دانشگاهی مورد علاقهء دانشجو هستند و بازار کار بعد از فارغ التحصیلی برای آنها مهیاست . مثل بیشتر کشورهای جهان ، ترکیه هم به کسانی که از دانشگاههای کشور خودش فارغ التحصیل شده باشند بیشتر بها میدهد و برای آنان فرصتهای شغلی مطلوبشان را در دسترس قرار میدهند .

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه

ترکیه و سهولت اخذ اقامت ترکیه

برای گرفتن اقامت ترکیه ، راههای عجیب و غریب و پیچیده وجود ندارد . اگر شما بتوانید نیازهای مالی زندگی خود را تامین کنید ، با اجاره ملک در ترکیه میتوانید اقامت کوتاه مدت توریستی (قابل تبدیل به اقامت دائم ) دریافت کنید .اگر بتوانید در یک شرکت یا کارخانه یا موسسهء معتبر ترک ، کار پیدا کنید ، میتوانید از اقامت کاری ترکیه( با بیمه خدمات درمانی رایگان) استفاده کنید . همچنین با خرید ملک در ترکیه ، شامل اقامت ملکی در این کشور خواهید شد . هر کدام از این اقامتها بنا بر شرایطی که در سایت ترکیه پرتال بطور کامل به آن پرداخته ایم ، قابل تمدید و تبدیل به اقامت دائم ترکیه خواهند بود .
همینطور برای دریافت شهروندی ترکیه هم شرایط تسهیل شده و میتوان با مبلغی در حد ۲۵۰ هزار دلار دارای پاسپورت ترکیه شد . دولت ترکیه در راستای تشویق سرمایه داران کشورهای همسایه و اروپاییها به انتقال سرمایه شان به این کشور ، قوانین خرید و اجاره ملک و شهروندی ترکیه را در سال ۲۰۱۸ بسیار آسان کرده و بسیاری از هموطنان ایرانی از این امکانات بهره برده اند . برای آگاهی از جزییات این شرایط میتوانید مقالات سایت ترکیه پرتال در مورد اخذ شهروندی ترکیه و گرفتن پاسپورت ترکیه را دنبال کنید.

آرامش در ترکیه

آنچه که در ترکیه ، در نزدیکی ایران میتوان تجربه کرد ، آرامش است که یکی از دلایل اصلی مهاجرت به ترکیه است. در ترکیه چنانچه بتوان مخارج اصلی زندگی را داشت و از امنیت مالی حتی نسبی برخوردار بود ، میشود گفت که استرسی وجود ندارد و هر کسی بسته به میزان درآمد خود از تفریحات و امکانات مناسب استفاده میکند. آنچه زندگی در ترکیه برای مهاجرین به ارمغان میاورد زندگی امن و به دور از تنشهای سیاسی و اقتصادی موجود در اکثر کشورهای خاورمیانه است . ما به عنوان مهاجر از مزایای شهروندی کشور مقصدمان برخوردار نیستیم اما لااقل میتوانیم فکر آسوده و رفاه مناسب زندگی را برای خود و خانواده تهیه کنیم . مهاجرت به ترکیه ، امتیازات شهروندیِ سوییس و فنلاند و کانادا را ندارد . اما با داشتن ۴ فصل ، هوای مطبوع ، قرارگیری بین ۴ دریا و امکانات رفاهی در حد سطوح بالای استانداردهای جهانی ، سفره غذایی بسیار متنوع و روح مهمان نواز ملت ترک ، به ما به عنوان مهاجر به ترکیه این امکان را میدهد تا به آرامشی که در ذهن داریم برسیم . ما که مهاجرت به ترکیه را انتخاب کردیم ، با وجود داشتن مشکلات کوچک و بزرگ از عهدهء آنها برآمدیم و حالا آنچه را که نمیخواهیم از دست بدهیم همین یک واژه است …….” آرامش ”

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت واژه ای است که ممکن است این روزها به دفعات از افراد مختلف شنیده و یا حتی خودتان به آن فکر کرده باشید. مهاجرت به ترکیه نیز این روزها بین مردمی که قصد مهاجرت دارند، رایج شده است.

ترکیه کشوری اوراسیایی (کشوری که بخشی از آن در آسیا و بخشی از آن در اروپا ) است، آب و هوای این کشور، فرهنگ نزدیک به ایران، سادگی در گرفتن اقامت و دلایل دیگری از این قبیل باعث شده افراد برای مهاجرت به ترکیه رغبت نشان دهند.

اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که این روزها به مهاجرت فکر می کنید ولی نمی دانید چطور و از کجا باید شروع کنید و یا چگونه می توانید در این کشور اقامت بگیرید، پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کرده و اولین اقدامات را همین حالا انجام دهید. در اینجا صفر تا صد مهاجرت به ترکیه را توضیح داده و مسائلی مانند شرایط مهاجرت به ترکیه ، هزینه های مهاجرت به ترکیه ، مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه ، نحوه مهاجرت به ترکیه از طریق کار و برای تحصیل را بررسی می کنیم. بنابراین اگر سوالاتی در این باره در ذهن دارید، برای یافتن پاسخ همه آن ها، همراه ما باشید.

شرایط مهاجرت به ترکیه

همان طور که گفته شد همسایگی کشور ترکیه با ایران و شرایط ساده اقامت در آن به نسبت کشورهای دیگر ، باعث شده مهاجرت به این کشور، ساده تر، کم هزینه تر و در نتیجه پر طرفدارتر باشد. به چند نوع اقامت در ترکیه توجه کنید و شرایط خود را با آن ها مقایسه کنید. اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید باید یکی از انواع اقامت ها را با توجه به شرایط خود انتخاب کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

 • اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه : اقامت توریستی ترکیه ساده ترین اما بی دوام ترین نوع اقامت ترکیه است . اگر قصد اقامت توریستی در ترکیه را دارید، با توجه به توافقاتی که بین دو کشور ایران و ترکیه انجام شده، می توانید ۳ ماه معادل ۹۰ روز در این کشور بمانید و پس از گذشت این دوره اگر اقامت کوتاه مدت دریافت نکنید ، اجازه زندگی در ترکیه را نداشته و مجبور به خروج از این کشور خواهید شد. این اقامت که یک اقامت یک ساله است در هر یک از شهرها، شرایط متفاوتی دارد و اغلب افرادی از آن استفاده می کنند که می خواهند در مدت زمان حضور خود در ترکیه از حقوق شهروندی این کشور بهره مند شوند. برای اینکه بتوانید از طریق اجاره خانه در ترکیه اقامت بگیرید، نیاز به یک اجاره نامه محضری دارید و نکته مهم اینکه شما باید در ملک اجاره ای خود زندگی کنید و هنگامی که پلیس به آدرس ثبت شده در اجاره نامه و فرمت اقامت مراجعه کرد، حضور شما در آن خانه الزامی است. در صورتی که پس از اخذ اقامت اقدام به تغییر محل زندگی می کنید، باید آدرس منزل جدید خود را به اداره مهاجرت اعلام کنید تا بررسی و ثبت شود.
 • اقامت ترکیه از طریق خرید ملک : همچنین میتوانید برای اخذ اقامت ترکیه ، ملکی را خریداری کرده و از این طریق اقامت موقت ترکیه ( قابل تبدیل به اقامت دائم ترکیه ) را دریافت کنید . بدین صورت که با خرید یک ملک، شما می توانید اقامت یک ساله از این کشور اخذ کنید و پس از گذشت یک سال در صورتی که هنوز در این کشور صاحب ملک باشید، می توانید مجوز اقامت خود را برای یک سال دیگر تمدید نمایید. پس از گذشت ۵ تا ۸ سال از خرید ملک، در صورتی که بیشتر این مدت را در ترکیه زندگی کرده باشید، می توانید جهت اخذ اقامت دائمی این کشور اقدام نمایید.
 • مهاجرت به ترکیه برای تحصیل : اگر قصد تحصیل در ترکیه دارید، کافی است نامه یکی از مراکز آموزشی معتبر این کشور را داشته باشید، تا بتوانید اقامت جهت تحصیل در ترکیه دریافت نمایید. مهاجرت به ترکیه برای تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و یا دکترا انجام می شود که شما می توانید بستگی به شرایط خود یکی از آن ها را انتخاب و اقدامات لازم را انجام دهید.
 • مهاجرت به ترکیه برای کار : برای اینکه بتوانید از طریق کار، به اخذ ویزا اقدام کنید، دو راه پیش رو دارید. اول اینکه از طریق یک کارفرما و یا یک شرکت در ترکیه استخدام شوید و یا اینکه از طریق سفارت یا کنسولگری ترکیه برای دریافت اجازه کار اقدام نمایید. پس از تایید و کسب اجازه برای کار در ترکیه، بر طبق قرار دادی به مدت یک سال در یک حرفه خاص و در مکانی تعیین شده، مشغول به کار خواهید شد. پس از گذشت این دوره و در صورت تایید و توافق طرفین این قرارداد تا دو سال دیگر تمدید شده و در پی آن شما باید ۱۵ روز قبل از اتمام مجوز خود، برای تمدید آن اقدام نمایید.

بنابراین اخذ اقامت و زندگی در ترکیه با یکی از روش های فوق امکان پذیر است و بهتر است یکی از این موارد را با توجه به شرایط خود برای مهاجرت به ترکیه انتخاب کنید. توجه کنید که امکان گرفتن اقامت در برخی از انواع بالا به صورت همزمان با دیگری امکان ندارد. به عنوان مثال اگر روش اقامت در ترکیه از طریق کار را انتخاب کردید، نمی توانید برای اقامت از طریق تحصیل نیز اقدام نمایید. اما مشاغل مورد نیاز برای اقامت در ترکیه چیست و بهتر است برای زندگی در ترکیه به چه شغلی مشغول باشید.

همان طور که گفته شد یکی از روش های اخذ اقامت ترکیه، مهاجرت به ترکیه از طریق کار است. اما شاید سوال شما هم این باشد که چه مشاغلی برای ویزای کار مورد نیاز است؟ به عبارتی با اشتغال در چه کارهایی می توان ویزای کار این کشور را اخذ نمود؟ در ادامه پاسخ این سوال خود را دریافت خواهید کرد.

مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه یکی از ۲۵ کشور اول در حوزه استخدام می باشد و اشتغال زایی در این کشور به صورت روز افرون مشاهده می شود. از طرفی مشکلات اقتصادی و شرایط نامساعد شغلی در کشورهایی مثل ایران، باعث شده افراد بیشتری برای کار به این کشور مهاجرت کنند. اما کدام مشاغل برای مهاجرت مناسب تر هستند. همان طور که می دانید کشور ترکیه، به جهت زیبایی ها، آب و هوای مساعد و به طور کلی توریستی بودن، یکی از مکان های گردشگری عالی به شمار می آید و در همه فصول توریست ها از کشورهای مختلف به این کشور مسافرت می کنند. بنابراین بخش عمده ای از مشاغل این کشور در حوزه گردشگری شکل گرفته است و پس از آن کشاورزی مهم ترین حوزه شغلی ترکیه می باشد. اما علاوه بر این دو مورد شغل های دیگری مانند اغلب شغل های ایران وجود دارد که می توانید در ترکیه به آن ها بپردازید که شامل موارد زیر است:

 • منشیگری
 • گارسون
 • رزرویشن هتل
 • مهماندار کشتی ایرانی
 • تدریس زبان
 • آرایشگر
 • تور لیدر
 • حسابدار
 • خیاطی
 • و…

طبیعی است در اغلب مشاغل شما نیاز به برقراری ارتباط با افراد مختلف دارید، بنابراین تسلط به زبان کشور ترکیه برای موفقیت شغلی شما الزامی است. همچنین در شغل هایی مانند تورلیدر و یا رزرویشن هتل که نیاز است با توریست هایی از نقاط مختلف دنیا ارتباط برقرار کنید، تسلط به زبان انگلیسی نیز الزامی است. بنابراین قبل از اینکه شغلی را برای گرفتن اقامت انتخاب کنید، مهارت ها و دانش خود را برای اشتغال در آن حوزه تحلیل کرده و از موفقیت خود در آن اطمینان حاصل کنید. چرا که همانطور که گفته شد شرط اقامت گرفتن در ترکیه، تایید شما از طرف کارفرما و توافق با او پس از یک سال اشتغال در یک مکان معین است.

هزینه مهاجرت به ترکیه

هزینه مهاجرت به ترکیه به دو بخش تقسیم می شود. بخشی از آن، هزینه های ابتدایی مانند خرید بلیط، اخذ اقامت، بیمه  و… بوده و بخش مهم تر از آن هزینه های زندگی در این کشور است. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی هزینه مهاجرت به ترکیه و زندگی در آن را برآورد کرده تا پس از مهاجرت با هیچ مشکل مالی و اقتصادی مواجه نشوید.

هزینه مهاجرت به ترکیه، بستگی به زمان مهاجرت شما، قیمت بلیط در آن زمان، نوع مهاجرت (کار، تحصیل و…) دارد که باید قبل از تصمیم گیری آن ها را براورد کرده و بودجه خود را بررسی کنید. اما هزینه زندگی در ترکیه شامل هزینه هایی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. باید بدانید که ترکیه یکی از کشورهایی است که اقتصاد قدرتمندی دارد و شرایط اقتصادی آن بهتر و بهتر می شود اما طبیعی است هزینه زندگی هر فرد علاوه بر اقتصاد کشور، به سبک زندگی آن فرد و مخارج شخصی او نیز بستگی دارد. می توان به طور میانگین هزینه یک زندگی معمولی در ترکیه را در سال ۲۰۱۹ بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ لیر معادل ۶۰۰تا ۷۰۰ دلار در نظر گرفت. به لیستی از هزینه های زندگی در ترکیه توجه کنید :

 • اجاره خانه : اجاره خانه به طور میانگین در سال ۲۰۱۹ برای یک خانه ۷۰ متری در ترکیه حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ لیر است.
 • بنزین : هر لیتر بنزین در ترکیه در ترکیه ۶٫۵ لیر است.
 • غذا : هزینه یک وعده غذا در رستوران های معمولی در ترکیه بین ۲۰ تا ۳۵ لیر است.
 • گوشت : گوشت گاو در این کشور بین ۱۸٫۱۴ و ۳۱٫۷۵ لیر و سینه مرغ بین ۴٫۵۴ و ۹٫۰۷ لیر می باشد.
 • مواد غذایی : یک لیتر شیر در ترکیه حدود ۴ لیر و ۱۲ عدد تخم مرغ حدود ۷٫۵ لیر است.

لیست فوق تنها یک میانگین از برخی هزینه های زندگی در این کشور در سال ۲۰۱۹ است تا صرفا شما با هزینه های زندگی در ترکیه آشنا شوید، اما این قیمت ها در شهرهای مختلف متفاوت بوده و قطعا امکان تغییر دارد.

بهترین منطقه زندگی در ترکیه

ترکیه به عنوان سی و هفتمین کشور پهناور جهان شناخته شده و دارای ۸۱ استان است. استانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و آدانا از مهم ترین شهر های ترکیه از لحاظ گردشگری است و قطعا شهری که قطب گردشگری باشد، دارای موقعیت های شغلی بیشتری است. استانبول به دلیل موقعیت جغرافیایی و مسیر تجاری آن، به عنوان قطب اقتصادی این کشور شناخته شده است.  البته این موضوع را در نظر بگیرید که زندگی در شهرهای بزرگ و مهم ترکیه علاوه بر اینکه امکانات رفاهی و فرصت های شغلی بیشتری دارد، هزینه های بیشتری نیز برای شما خواهد داشت.

توجه داشته باشید که همواره افراد سودجو جهت سواستفاده از اعتماد شما در همه مکان ها حضور دارند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به ترکیه و یا هر کشور دیگری را دارید، بهتر است با افرادی که پیش تر تجربه مهاجرت و یا اخذ ویزا در ترکیه داشته اند، مشورت کنید و یا از سازمان هایی که در این زمینه فعالیت دارند، کمک بگیرید.

نکات مهم در تصمیم گیری برای مهاجرت

اگر بخواهیم تاریخ مهاجرت را بررسی کنیم قطعا به زمانهایی دور ، زمان پیدایش تمدنها برمیگردیم . اینکه آدمیزاد به چه دلیل مهاجرت را شروع کرد و تا امروز ادامه داد ، به فلسفه و شناخت مباحث اجتماعی و پایه گذاری تمدنهای بشری برمیگردد که اینجا مجالی برای صحبت ندارد و اینروزها اصولا کی حوصلهء این پیچیدگیها را دارد؟

اما همیشه ، چراهایی هست که زندگی به آنها گره خورده . چراهایی با علامت سوالهای بزرگ . سوالهایی با جوابهای بسیار شخصی و فردی که هیچکسی پاسخِ شما را ندارد ،بلکه جواب خودش را به شما میگوید. کسی نمیتواند به شما بگوید چرا فلان کار را نکرده و چرا فلان تصمیم را گرفته .کسی نمیتواند نسخه خودش را به شما بدهد و بگوید قطعا” برای شما هم شفا دهنده است .  تمام انتخابهای زندگی ما ، بسته به دید شخصی ما و تجربیاتی ست که خیلی منحصر به فرد ، فقط برای ما اتفاق افتاده است . تصمیمهایی که با توجه به هویت ما و پیشینه آگاهیهای ما ؛ در لحظه گرفته شده و همین ها بر روی آینده ما تاثیر گذار هستند.

یکی از سخت ترین ، شیرین ترین ، پیچیده ترین ، آرام کننده ترین ، پر استرس ترین و در نهایت ، سرنوشت ساز ترین تصمیمات زندگی ،”مهاجرت” است . در واقع بعد از تصمیم به ازدواج ، تعیین کننده ترین انتخاب زندگی ست. اینکه چرا کسی تصمیم میگیرد که تمام زندگیش را توی یک چمدان ببندد و راهی جایی شود که هیچ خاطره ای با آن ندارد ، یکی از عجیب ترین احساسات بشری بوده  و غیر قابل اشترک گذاریست .

هرکدام از ما برای مهاجرت دلایل شخصی خودمان را داریم :

 • یکی برای تحصیل
 • یکی برای تجارت
 • یکی برای زندگی
 • یکی سیاسی
 • یکی فرار

هرکسی در مهاجرت به ترکیه داستان خودش را دارد برای به راه افتادن . هرکسی بنابر شرایط خاص خودش چمدانش را برداشته ، با همسایه و فامیل و آشنا خداحافظی کرده ، درآغوش خانواده اش گریه کرده و به راه افتاده . هرکسی با تکیه بر آینده منحصر به فردش دست زن و بچه را گرفته و راهی شده … شاید به تعداد همه مهاجران دنیا ، دلیل هست برای رفتن . برای جلای وطن و برای نماندن .

اما تنها یک واژه پشت همه این رفتنهاست …………..زندگی بهتر.

تمام این دورشدنها و دلتنگیها و سختیها ، تنها به امید داشتن یک زندگی بهتر اتفاق میافتد.شاید تنها دلیل مهاجرت ، خواستن چیزی بهتر از آنچه که داریم است . ترسیم آینده ای بهتر برای خود و خانواده . تکاپو برای آنچه که برایمان آرامش بیاورد. تمام آنچه که میخواهیم ، عملی کردن رویاهایمان و رسیدن به آرزوهاست ، آرزوهای مهاجران به ترکیه، در جایی غیر از سرزمین مادریست .

جایی با امکاناتی بهتر ، با شهروندیِ با ارزش تر ، با دانشگاههایی معتبر تر ، با نظامی قانونمندتر و با فرهنگی مهربانتر.

هیچ مهاجری برای اینکه به عقب برگردد مهاجرت نمیکند . هیچ مهاجری برای اینکه امکانات کمتری از آنچه که دارد به دست بیاورد راهی دیار غریب نمیشود . همهء آنهایی که رفتند ، خواستند چیزی با ارزشتر از آنچه داشتند را به دست بیاورند . آنان دنبال آینده ای رفتند  که ارزش دل کندن از خاطرات و ارزش ترک خانواده و شهر… و نهایتا ارزش دلتنگیها را داشته باشد.

ما مهاجرت را انتخاب کردیم چون سرزمین مادری را کافی ندانستیم . چون سقف آرزوهایمان بلندتر از آسمان شهرمان بود . چون رضایت را حس نمیکردیم . ما به انتخاب خود جلای وطن میکنیم تا بتوانیم قدم در راهی بگذاریم که ما را به رویایمان برساند . برسیم به جایی که روزی در تصورمان به آن رسیدیم . ما انتخاب میکنیم که برویم تا برسیم .

انتخاب مهاجرت حتی به ترکیه ، تصمیم عظیمی ست که پیامدهای خوب و بد آن پای خودمان است . مهاجرت”سخت” است و حتی درشرایطی “بسیار سخت ” ، اما کدام آدم موفق و خوشحالی را سراغ دارید که از طوفان بیرون نیامده باشد ؟

🙂

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید