اینستاگرام

رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام در آیفون و اندروید

یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی که گاها برخی از کاربران اینستاگرام از آن گلایه می‌کنند مربوط به باز نشدن این اپلیکیشن و کرش شدن (Crash) دائمی آن می‌شود. اگر شما هم با این مسئله رو به رو شده‌اید، توصیه داریم این مقاله اختصاصی را از دست ندهید. در این مقاله به آموزش نحوه رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام در آیفون و اندروید می‌پردازیم.

قدم اول: اطمینان از فعال بودن سرور های اینستاگرام

در برخی مواقع ممکن است سرور های اینستاگرام دچار مشکل شده باشند و این موضوع سبب شود که اجرای اپلیکیشن اینستاگرام در موبایل شما امکانپذیر نباشد و دائما با مشکلاتی مثل خارج شدن خودکار از برنامه، کرش شدن آن و نمایش ارور هایی همچون Instagram Could Not Run و غیره مواجه گردید. در اینگونه مواقع هیچ راهی به غیر از صبر کردن وجود ندارد و طبیعتا نیازی هم نیست که شما تنظیمات گوشی خودتان را دست کاری کنید. برای مشاهده فعال یا غیر فعال بودن سرور های اینستاگرام می‌توانید از سایت های واسط زیادی استفاده نمایید که با یک جستجوی ساده در گوگل قابل ردیابی و مشاهده هستند. همچنین عموما اینستاگرام متوقف شدن سرورهایش را به صورت رسمی در اکانت توییتر خود بیان می‌کند. بنابراین اگر توییتر اینستاگرام را دنبال کنید می‌توانید از فعال بودن یا غیر فعال بودن سرور هایش اطمینان حاصل کنید. اگر مطمئن شدید که سرور های اینستاگرام مشکلی ندارند و مشکل از جانب گوشی یا اکانت شماست، مراحل و قدم های بعدی را به ترتیب انجام دهید.

قدم دوم: بررسی اتصال اینترنت

اگر در اجرای اینستاگرام به مشکل برخوردید احتمال دارد که اینترنت گوشی فعال نباشد یا علیرغم فعال بودن رد و بدل دیتا توسط آن انجام نشود. بنابراین یک مرتبه موبایل دیتا (Mobile Data) یا وای فای (Wi-Fi) را خاموش و روشن کنید و ابتدا یک صفحه گوگل باز کنید و مطمئن شوید که شبکه اینترنت موبایل رد و بدل داده را انجام می‌دهد. سپس اینستاگرام را باز کنید و عملکردش را مورد بررسی قرار دهید. اگر همچنان مشکل باز نشدن اینستاگرام در آیفون یا گوشی اندرویدی شما وجود داشت باید از راه حل های بعدی استفاده به عمل آورید.

قدم سوم: استفاده از ابزار تغییر IP

در برخی مواقع ممکن است اختلال هایی در سرور های اینستاگرام و اتصال آن ها به شبکه های داخلی اینترنت به وجود آید که با استفاده از ابزارهای تغییر IP می‌توان این مشکل را برطرف ساخت. بنابراین اگر دو روش قبل مشکل شما را برطرف نکردند، توصیه می‌کنیم یک ابزار تغییر IP را در گوشی خود اجرا و فعال کنید و دوباره عملکرد اینستاگرام را بررسی نمایید. این روش به ویژه زمانی مناسب خواهد بود که با مشکلاتی نظیر باز نشدن استوری اینستاگرام یا باز نشدن عکس و ویدیو در اینستاگرام رو به رو شده باشید. اگر مشکل با استفاده از ابزارهای تغییر IP هم رفع نشد از راه حل بعدی استفاده کنید.

قدم چهارم: حذف اینستاگرام از اپلیکیشن های اخیر

زمانی که از یک برنامه موبایل خارج می‌شوید، در حالت عادی و پیش فرض آن برنامه همچنان در پس زمینه موبایل شما و بخشی که به آن “اپلیکیشن های اخیر” (Recent Apps) گفته می‌شود ذخیره می‌ماند. بدین ترتیب رم گوشی به محض اجرای دوباره برنامه می‌تواند آن را در همان حالتی که آخرین بار بسته شده بود اجرا کند. این ویژگی از ویژگی های بسیار کاربردی هر دو سیستم عامل اندروید و آی او اس است اما گاها می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل باز نشدن اینستاگرام شود. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر با مشکل مذکور مواجه شدید یک مرتبه اپلیکیشن اینستاگرام را به طور کامل از لیست اپلیکیشن های اخیر گوشی خارج کنید و چند دقیقه‌ای منتظر بمانید و دوباره اینستاگرام را اجرا نمایید. احتمالا در این شرایط مشکل اینستاگرام برطرف خواهد شد.

قدم پنجم: ریستارت گوشی

ریستارت گوشی یکی از ساده ترین روش هایی است که همه ما در صورت مواجه شدن با مشکل به انجام آن روی می‌آوریم. خوشبختانه این روش و راه حل می‌تواند برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام هم مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین یک مرتبه گوشی خود را ریستارت کنید و دوباره اپلیکیشن اینستاگرام را اجرا نمایید. احتمال دارد مشکل باز نشدن این اپلیکیشن به سادگی و با انجام یک ریستارت برطرف شود.

قدم ششم: آپدیت اینستاگرام

آپدیت نبودن اینستاگرام و به ویژه آپدیت نکردن آن برای مدت زمان های طولانی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل باز نشدن این اپلیکیشن و نمایش ارور یا کرش شدن آن شود. بنابراین حتما اینستاگرام گوشی خود را به جدیدترین نسخه آپدیت کنید. برای انجام این کار در گوشی های اندرویدی کافیست به گوگل پلی استور (Google Play Store) بروید و اپلیکیشن اینستاگرام را با انتخاب گزینه Update به جدیدترین نسخه به روز نمایید. در آیفون های اپل (apple) هم دقیق روند مشابه طی می‌شود با این تفاوت که به جای گوگل پلی استور باید وارد اپ استور (App Store) شوید. بعد از آپدیت اینستاگرام آن را اجرا کرده و عملکردش را بررسی نمایید. به احتمال زیاد دیگر با کرش شدن و مشکلاتی از قبیل باز شدن اپلیکیشن اینستاگرام رو به رو نمی‌شوید.

قدم هفتم: حذف حافظ کش و دیتا

گاها ممکن است اطلاعاتی که به عنوان کش (Cache) یا دیتا (Data) برای برنامه اینستاگرام ذخیره شده‌اند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل باز نشدن اینستاگرام شوند. بنابراین حذف این اطلاعات می‌تواند یکی از راه حل های موجود برای رفع مشکلات اینستاگرام و باز نشدن آن باشد. اما چطور حافظه کش اینستاگرام را در گوشی های اندرویدی و آیفون (iPhone) پاک کنیم؟ بدین منظور در گوشی های اندرویدی باید به شرح زیر عمل شود:

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه Apps یا Applications را انتخاب کنید.
 • در لیست برنامه هایی که نمایان شده، اپلیکیشن اینستاگرام را انتخاب کنید.
 • گزینه Storage را انتخاب نمایید.
 • گزینه Clear Cache را انتخاب کنید.
 • گزینه Clear data را هم به شیوه مشابه انتخاب کنید.

با حذف اطلاعات نام برده شده موافقت به عمل آورید و گزینه Force Stop را انتخاب کنید. حالا دوباره اینستاگرام را اجرا نمایید. به احتمال زیاد اینستاگرام بدون مشکل اجرا می‌شود. اما در آیفون همان اپل چطور باید حافظه کش اینستاگرام را حذف کنیم؟ همانطور که در مقاله “پاک کردن حافظه کش اینستاگرام در آیفون و اندروید” اشاره داشتیم، امکان حذف حافظه کش اینستاگرام در آیفون ها وجود ندارد و بدین منظور باید حتما یک مرتبه اپلیکیشن اینستاگرام را حذف و دوباره نصب کنید. با انجام این کار حافظه کش اپلیکیشن کاملا از بین می‌رود. پس از نصب دوباره برنامه اینستاگرام آن را اجرا کنید. بله احتمال زیاد مشکل باز نشدن برنامه مذکور برطرف می‌شود.

قدم هشتم: آپدیت سیستم عامل

در برخی موارد نادر ممکن است آپدیت نبودن سیستم عامل گوشی هم منجر به بروز مشکلاتی از قبیل باز نشدن اپلیکیشن اینستاگرام و کرش های دائمی آن شود. بنابراین حتما از به روز بودن سیستم عامل گوشی خود اطمینان حاصل کنید. برای انجام این کار در گوشی های اندرویدی وارد مسیر Settings > Software Update شوید و در صورتی که آپدیتی برای گوشی ارائه شده است آن را دانلود و نصب کنید. برای نصب آپدیت در سیستم عامل iOS آیفون و آیپد های اپل هم کافیست به مسیر Settings > General > Software Update بروید و در صورت وجود آپدیت آن را نصب نمایید. بعد از آپدیت سیستم عامل موبایل خود، اپلیکیشن اینستاگرام را دوباره در آن اجرا نمایید. به احتمال زیاد مشکل اجرا نشدن اینستاگرام با آپدیت سیستم عامل گوشی برطرف می‌شود.

قدم نهم: فکتوری ریست (Factory Reset)

اگر هیچکدام از روش های قبلی که شرح دادیم منجر به رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام در آیفون یا گوشی اندرویدی شما نشدند و مطمئن هستید که مشکل از سمت گوشی شماست و اتصال اینترنت شما مشکلی ندارد و دیگر کاربران هم به راحتی از اینستاگرام استفاده به عمل می‌آورند، فکتوری ریست تنها راه حل پیش رویتان خواهد بود. دقت داشته باشید که با فکتوری ریست کردن گوشی تمام اطلاعات آن از بین می‌رود و تنظیمات دستگاه به حالت پیش فرض کارخانه بازگردانده می‌شود. برای انجام فکتوری ریست در گوشی های اندرویدی به شرح زیر عمل کنید:

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه Backup & Reset را انتخاب کنید.
 • گزینه Factory Reset یا Erase All Data را انتخاب نمایید.

با انجام فکتوری ریست موافقت کنید و منتظر باشید تا مراحل مورد نیاز جهت حذف اطلاعات گوشی و راه اندازی مجدد آن طی شوند. سپس دوباره اپلیکیشن اینستاگرام را در گوشی اندرویدی خود نصب نمایید و عملکردش را بررسی کنید. قطعا با مشکل باز نشدن برنامه اینستاگرام رو به رو نخواهید شد. برای فکتوری ریست آیفون ها هم به شرح زیر عمل کنید:

 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه General را انتخاب کنید.
 • گزینه Reset را انتخاب نمایید.
 • گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب کنید.

با حذف اطلاعات آیفون و فکتوری ریست دستگاه موافقت به عمل آورید و منتظر باشید تا مراحل حذف اطلاعات انجام گیرد. بعد از اینکه آیفونتان دوباره راه اندازی شد می‌توانید یک بکاپ قدیمی را در آن ریستور کنید. اپلیکیشن اینستاگرام را در صورت نیاز روی گوشی نصب کنید و نسبت به اجرای آن وارد عمل شوید. بدین صورت مشکلات اجرا نشدن برنامه اینستاگرام برطرف می‌شود.

عاطفه

عاطفه هستم عاشق هندوستان ، فیلم و آهنگ های هندی و سریالای ترکی =) تا حدی هم مشتاق به تکنولوژی هستم =)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

لطفا افزونه بلاک تبلیغ را غیرفعال کنید سپس صفحه را دوباره بارگذاری کنید