مرداد 14, 1399 12:17 ب.ظ
صفحه اصلی » بررسی » تفاوت پورت USB 3 و USB2

تفاوت پورت USB 3 و USB2

پورت USB برگرفته از حروف ابتدایی 3 کلمه ی Universal Serial Bus  می باشد که به معنی گذرگاه عمومی سریال است. از این استاندارد برای رد و بدل اطلاعات بین دستگاه های جانبی و کامپوتر استفاده می شود. یو اس بی تا به امروز در 3 ورژن مختلف ارائه شده که پورت  USB 1.0،USB 2.0 و USB 3.0 نام گذاری شده اند . یو اس بی 2 برای ارتقا 1 و یو اس بی 3 برای ارتقا 2 ارائه شده اند . به دلیل ماهیت یو اس بی که تبادل اطلاعات می باشد، در ورژن آخر روی سرعت انتقال داده ها تمرکز شده و مهمترین تفاوت بین یو اس بی 3 و 2 همین مسئله می باشد .

در ادامه با مجله تکنولوژی همراه باشید.

سرعت انتقال داده پورت  USB 2.0

سرعت انتقال داده در USB 2.0 حدود 480 مگا بیت بر ثانیه یا 60 مگا بایت بر ثانیه است که با این ویژگی ، برچسب ” High Speed ” را از آن خود کرده است ( در حالی که usb 1.0 این برچسب را ندارد). اما در مقابل یو اس بی 2 ، یو اس بی 3 با سرعت انتقال اطلاعات معادل با 400 مگا بایت یا 3.2 گیگا بیت بر ثانیه می تواند حداکثر عملیات را انجام دهد .

سرعت انتقال داده  USB 3.0

جدای از مبحث سرعت ، USB 3.0  حداکثر توان انتقالی به دستگاه های متصل به پورت را افزایش می دهد. یو اس بی 2 به ازای هر واحد بار متصل ، 100 میلی آمپر را عبور می دهد. این در حالیست که یو اس بی 3 می تواند با حداکثر 6 واحد توان، 150 میلی آمپر را ارائه دهد که جمعا 800 میلی آمپر را ساپورت می کند. این قضیه برای دستگاه هایی که با پورت یو اس بی شارژ می شوند بسیار مناسب خواهد بود. اما برای لپ تاپ ها خبر خوبی نیست چون باید توان بیشتری را تحویل دستگاه مورد نظر دهند .

تفاوت دیگر بین این دو این است که یو اس بی 2 چهار سیمه می باشد در حالیکه یو اس بی 3 هشت سیمه است. جدای از 4 سیم موجود در usb 2 ، چهار سیم دیگر برای ویژگی SuperSpeed تعبیه شده که از همین 4 تا سیم نیز 2 تا برای دریافت فوق سریع اطلاعات و 2 تا برای ارسال فوق سریع اطلاعات استفاده می شود .

درباره‌ عاطفه

خوشحال هستیم که از سایت ما استفاده می کنید :)

این مطلب را نیز بخوانید

نقد و بررسی مودم TP-LINK Archer VR600

نقد و بررسی مودم TP-LINK Archer VR600

با پیشرفت تکنولوژی و الکترونیکی شدن زندگی روزمره، احساس نیاز به اینترنت ثابت بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.